Eserin Yazarı: Sheakespeare
Eserin Türü: Tiyatro

Norveç ordusunu yenip bir isyanı bastıran Baron Macbeth, savaştan ülkesine dönerken esrarengiz bir olay olur ve üç cadı onu kral olarak selamlar. Bundan etkilenen Leydi Macbeth kocasını kral yapmaya karar verir. Karı-koca iktidar hırsıyla bir dizi cinayet işler. Ama bu yol onlara mutluluk değil, felaket getirecektir.

Oyunun tamamı İskoçya’da geçmektedir. Sadece dördüncü perdenin sonu İngiltere’de geçer.

Macbeth’in kahraman kişiliği, yiğitliği, iyi huyluluğu kral olduktan sonra tamamen değişir Macbeth artık iktidarın ve gücün esiri olmuştur. Ülkedeki düzen bozulur, soylular arasında ayaklanmalar olur ama bunlar krala sezdirilmez.

Dördüncü perdede, Kral Macbeth cadılara gitmeye karar verir. Geleceğini öğrenmek ister. Cadılar karanlık bir mağara içinde, ortada bir kazan etrafında büyü yapmaktadırlar. Hecate, Macbeth’in başına gelenlerden cadıları sorumlu tutmaktadır. Yaptıkları yanlışı düzeltmelerini söyler.Macbeth Eserinin Özeti - Sheakespeare 1 – macbeth

Macbeth cadıların yanına gelir Onlara geleceği hakkında soru sorar, sorusunun yanıtını cadıların efendilerinden alır. Üç; hayalet ona Birman Ormanı ayaklanıp Dunsinane Tepesine yürümedikçe yenilmeyeceğini söyler Cadılar ise Macbeth’in rakibinin hükümdarlık soyundan Banquo’nun soyundan türeyeceğini söyler.

Macbeth bu olaydan sonra iyice hırslanır ve savaşa hazırlanır. Macduff’un Ingiltere’ye kaçması haberini aldıktan sonra katillerini Macduff’un ailesini öldürmek için görevlendirir.

Dördüncü perdenin sonlarında olay İngiltere’de geçmektedir. İngiliz krallığına sığınan Malcolm ve Macduff sakin bir köşede dertleşmektedirler. Macbeth’in zulmünden söz ederler İskoçya’nm kötü durumuna bir çözüm ararlar ve savaşa karar verirler. Yanlarına gelen Rosse, Macduff’a ailesinin öldürüldüğü haberini verir. Bunun üzerine deliye dönen Macduff, Macbeth’i öldürmeye yemin eder.

Beşinci perde, Lady Macbeth’in hastalığı ile başlar. Lady geceleri derin uykusundan uyanıp şato içinde gezinir ve ellerini yıkarken bir şeyler sayıklar. Beşinci perde büyük savaşın başladığı bölümdür. Macduff ve Malcolm yanlarında Ingiliz ordusu ve kumandan Sward ile ilerlemektedir. Macbeth’in yanında bulunan soylular karşı tarafa geçmeye başlar. Lady Macbeth’in ölüm haberi verilir Macbeth’e. Macbeth savaşa hazırlanır, ölecekse savaş alanında ölmek ister. İlerlemekte olan İngiliz ordusu sayılarını gizlemek için ağaç dalları kesip dallarla kendilerini saklamıştır. Bu sırada bir asker Macbeth’e Birman Ormanı’nın Dursinane’ye doğru ayaklandığı haberini verir. Bunu duyan Macbeth şok olur. Üçüncü hayaletin söyledikleri aklına gelir.

Macbeth zırhını giyip savaş alanına gider. İngiliz ordusu tamamen kaleyi kuşatmıştır. Macbeth ilk olarak Genç Sward ile çarpışır ve onu öldürür. Oğlunun ölüm haberini alan babası komutan Sward üzülür ama oğlu kahraman bir erkek gibi savaştığı için gurur duyar. Savaşın sonlarına doğru Macbeth in kellesiyle savaş meydanına gelir. Büyük bir coşku ile Malcoim’u yeni İskoçya Kralı olarak selamlar.

Macbeth, gerçeğe hükmetmeye çalışırken kötülüğe giden yolda attığı her adımla azap çeken, ahlâki değerlerden ne denli uzaklaştığını bile bile yoluna devam eden bir kahramanın trajedisidir. Bu yüzden bu eser edebiyat tarihi boyunca evrensel ve ahlâki değerler doğrultusunda ele alınmıştır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorumlar

Yorumlar