Faneritik dokulu, genelde açık renkli, özgül ağırlığı 2.7 – 2.9, silis oranı % 50 – 65 arasında değişen, içerisinde alkali feldispat, biyotit, hornblende ve piroksen bulunduran granite benzer bir kayaçtır. Siyenit, pembemsi, gri, beyaz ya da kızıl kahverengi renkler alabilir. Ancak örneğin nefelinli siyenit yeşilimsi gri ya da sarı renklidir. Siyenit, diğer derinlik kayaçlarına göre pek yaygın değildir.

Siyenitteki kuvars miktarı hacmin % 5’ini geçmediği için granitten ayrılır. Tali mineral olarak içerisinde zirkon, sfen ve apatit yer alabilir. Kayacın porozitesi ve aşınma dayanıklılığı hemen hemen granit gibidir.

Siyenit Kayacının Özellikleri Nelerdir? 1 – image 48

Kayaç içerisine karışan minerallerin oranına göre farklı isimler alır ve pek çok alt türlere ayrılır. Nefelinli siyenit, lösitli siyenit, biyotitli siyenit, ojitli siyenit, kuvarslı siyenit bunlara örnektir. Kayaç içerisinde nefelin % 5’i geçerse kayaca nefelinli siyenit adı verilir. Yine kayaç % 5’den fazla lösit içerirse lösitli siyenit olur.

İlginizi Çekebilir.  Mohs Sertlik Cetveli Nedir? Minerallerde Sertlik

Kayaç, Mısır’daki Siena bölgesinde yaygın olarak bulunması ve ilk bu bölgede gözlenmesi nedeniyle siyenit adını almıştır. Mısır piramitlerinin yapı malzemesi bu kayaçtır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar