854 talihinde İran’ın Rey şehrinde doğan ve tam adı Ebu Bekr Muhammed Ibn Zekeriya El Razi olan bu tıp bilgini ilk göz ameliyatını yap­mış ve sülfürik asidi bulmuştur.

Razi’nin Buluşları

Tıp, kimya, simya ve eczacılık gibi birçok alanda buluşlar veren Razi, bir göz hasta­lığı olan kataraktı ilk kez ameliyatla tedavi eden kişidir. Kızamık hastalığını suçiçeğinden İlmî esaslarla ayırmış, modern kimya ile kim­ya mühendisliğinin arasındaki geçişi kurmuş, alerjik astımı keşfetmiş, saf alkolü ve tıpta kul­lanım şeklini bulmuştur.

Razi Kimdir? 1 – razi

Razi’nin Eserleri

Bu büyük tıp dâhisi bilimin çeşitli alanların­da 184 tane kitap ve çeşitli makaleler yazmıştır. Zamanının en iyi doktoru olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bir öğretmen olarak çok sayıda doktor yetiştirmiş, zengin olsun, yoksul olsun bütün hastalara, hasta muamelesi yapmış, “Ba­na mı sordunuz da hasta oldunuz kardeşim!” dememiş ya da “Fiş almazsan şu kadara olur” gibi bir pazarlık içine girmemiş, ameliyat ettiği hastaların içinde gazlı bez, makas, pamuk falan unutmamış, bademciklerinden ameliyat olacak olanların böbreklerini almamıştır.

İlginizi Çekebilir.  Murat Cem Akpınar kimdir?

Batılılarca tercüme edilen birçok eserinden öğrenildiğine göre katarakt olmuş göz merce­ğinin ameliyatla çıkarılması yine ilk kez bu tıp âlimine nasip olmuştur. Yine aynı kaynaklar­da ilk kez, gözbebeğinin daralıp genişlemesi mekanizmasından bahsedilmiş ve bu mekaniz­manın ışığın yoğunluğuna bağlı olarak hareket eden ufak kasların varlığına bağlı olduğunu açıklamıştır.

Razi, alerji ve immünolojide de bilime ilk yön gösterenlerden olmuştur. ‘Koklama Duyu­su’ isimli kitabında rinit (saman nezlesi) olu­şumunu izah etmiş, alerjik astımı anlatmıştır. Aynı zamanda vücuttaki ateş yükselmesi hali­nin vücudun hastalıkla savaşma şekli ve doğal bir savunma mekanizması olduğunu ilk fark eden kişidir. Aynca ilk diş dolgusunu da Razi bulmuştur.


İlginizi Çekebilir.  Çağtay Kurukalıp kimdir?

Doğduğu 27 Ağustos günü, İran’da tıp bay­ramı olarak kutlanan Razi, 923 tarihinde Bağ­dat’ta ölmüştür.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar