The title of the page
Kitap Özetleri

Esir Şehrin İnsanları Romanının Özeti – Kemal Tahir

Eserin Yazarı: Kemal Tahir

Eserin Türü: Roman

Kâmil hayatının çoğunu Avrupa’da geçirmiş otuzlu yaşlarda bir katiptir. Karısı Nermin ve kızı Ayşe ile İstanbul’a geri döner. Fakat İstanbul’a İn­giliz askerleri girmiş, kenti yönetimi altına almış­lardır Kâmil’i de İstanbul’da büyük bir sürpriz beklemektedir. Babasından kalan evler, topraklar yağma edilmiştir.

İngilizler Musul’daki toprağına da göz koymuşlardır. İngiliz subayı Mr. Dickson. toprakları satmak için Kâmil’i ikna etmeye çalışır, bir yandan İngiliz subay, diğer yandan eşi Nermin ve eniştesi işgalden etkilenmemeleri için de­vamlı baskı yapmaktadırlar.

Diğer tarafta ise Anadolu’da işgale karşı bir ayaklanma vardır. Kuva-yı Milliye direnişlerini arttırmıştır.Esir Şehrin İnsanları Romanının Özeti - Kemal Tahir 1 – esir şehrin insanları

Bazı başarılar bile kazanılmıştır. Bu başarı­lar duyulduğunda İstanbul’daki direniş grupları da çalışmalarını artırmıştır. Bir grup Kuva-yı Milliyeci İstanbul’da halkı ayaklandırmak, İngiliz sö­mürgeciliğine karşı birleştirmek için bir gazete çı­karmaktadır. İngiliz subayları bu oluşumu engel­lemek için gazeteyi dağıtmaya çalışmaktadırlar. Grubun başı İhsan Bey bu yüzden saklanmak zo­runda kalınca yerine eşi Nedime Hanım geçer.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Esir Şehrin İnsanları Romanının Özeti - Kemal Tahir 2 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Esir Şehrin İnsanları Romanının Özeti - Kemal Tahir 2 – google play indir e1608493225897

Kâmil Bey ailesi, özellikle kızı ve vatanı arasında kalmıştır. Eşi, ailesinin huzuru için İngilizlerin yönetimini çoktan kabullenmiştir. Fakat Kâmil Bey böyle bir davranışı asla kabul edeme­miştir. Yapılacak bir şey olmalıdır. Bu dönemde direnişten haberdar olur. Eski arkadaşı İhsan’ın saklanmak zorunda olduğu için hamile eşinin tek başına gazeteyi çıkarmaya çalıştığını öğrenince direnişe katılmaya karar verir.

İlginizi Çekebilir.  Küçük Ağa Romanının Özeti - Tarık Buğra

Fakat eniştesi ve Mr. Dickson, Kâmil’i rahat bırakmamaktadırlar. Tüm çabalara rağmen bu yoldan ayıramadıkları Kâmil’i tutuklarlar. Özgürlüğü için vatanını sat­ması teklif edilmektedir. Bunu asla yapmayacağı­nı anlatmaya çalışmasına rağmen ne eşi ne de eniştesi onu dinler. Artık esir şehrin hapishane sinde tek başına kalmıştır. Artık dostları İhsan, Nedime Hanım ve direniş grubudur.


Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu