Uzay Yolculuğu Ve İlkler | Onlinezeka
Bilim

Uzay Yolculuğu ve İlkler

UZAY YOLCULUĞU: 1950’li yıllardan itibaren ABD ve Rusya arasında uzay mücadelesi başlamıştır.
Bu mücadele, uzay çalışmalarının ve teknolojisinin hızla gelişerek uzay çağının başlamasında etkili olmuştur. Kısa süre içerisinde ABD ve Rusya, insanlı ve insansız uzay yolculuklarını gerçekleştirmiştir.
* Uzaya gönderilen ilk uydu, 4 Ekim 1957 tarihinde Rusya’dan fırlatılmış olan Sputnik 1 uydusudur. İkinci uydu ise 4 ay sonra ABD tarafından fırlatılan Explorer 1 uydusudur.

Uzaya Gönderilen İlk Canlı/Hayvan

* Uzaya giden ilk canlı, 1957 yılında Sputnik 2adlı uzay aracı ile Rusya’nın gönderdiği Laikaadlı köpektir. O tarihte uyduyu geri getirecek yeterli teknolojinin olmaması nedeniyle, uzaya ulaştıktan bir süre sonra Laika aşırı sıcaklık ve stresten hayatını kaybetmiştir. 1960 yılında gönderilen Belka ve Strelka adlı köpekler ise başarıyla yerin yörüngesine ulaşıp geri dönebilmişlerdir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Doğal ve Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?


* Uzaydan dünyanın fotoğrafı ilk kez 7 Ağustos 1959 tarihinde ABD’ye ait Explorer 6 uydusu tarafından çekilmiştir. Böylece insanoğlu, yaşamını devam ettirdiği gezegeni ilk kez görmüştür.
* Ay’a yapılan ilk insansız uçuş, 14 Eylül 1959 yılında Rusya’ya ait Luna 2 adlı uzay aracıdır.

Uzaya Giden İlk İnsan

ilk insanlı uçuş ise 21 Temmuz 1969 tarihinde ABD’ ye ait Apollo 11 adlı uzay aracı ile gerçekleştirilmiştir. Bu yolculuk sonucunda ay’a ayak basan ilk insanlar; ABD’li astronotlar Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins olmuştur.
* Uzaya giden ilk insan, 12 Nisan 1961 tarihinde Rus Vostok 1 uzay aracı ile Rus kozmonot Yuri Gagarin olmuştur.


* Uzaya giden ilk kadın kozmonot, 16 Haziran 1963 tarihinde Rus Vostok 6 uzay aracı ile Rus kozmonot Valentina Tereshkova’dır.
* Uzay yürüyüşü gerçekleştiren ilk insan, 18 Mart 1965 tarihinde Rus Voskhod 2 uzay aracı ile Rus kozmonot Aleksei Leonov’dur.
İlk gezegenler arası uzay uçuşu, 1966 yılında Rusya tarafından Venera 3 uzay aracı ile Venüs’e gerçekleştirilmiştir.
İlk uzay istasyonu, 23 Nisan 1971 tarihinde Rusya tarafından kurulan Salyut 1’dir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kaynakça Nedir, Nasıl Yazılır?
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak