Kısaca

Şerife Bacı Kimdir? Şerife Bacı Hakkında Kısa Bilgi

Şerife Bacı

Şerife Bacı, kesin olmamakla birlikte 1900 yılında Kastamonu’da doğmuştur. Kastamonulu yaşlı kadın ve erkeklerle birlikte Kastamonu’daki cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde verdiği mücadele sonucunda 1921 yılının Aralık ayında ağır kış şartları nedeniyle henüz 21 yaşındayken donarak hayatını kaybetmiştir. Cephaneler ıslanmasın diye kazağını cephanelerin üstüne örtmüş, yavrusu ölmesin diye de üzerine abanmış ve bunun sonucunda kendisi soğuktan donarak şehit olmuştur.

Şerife Bacı, On altı yaşında evlendirilmiş bir köylü kadınıydı. Düğünden iki ay sonra Birinci Dünya Savaşı başlayınca kocası askere alınmıştı. Altı ay sonra Çanakkale’den eşinin şehadet haberi geldi. “Yapayalnız durması yakışık almaz” diyen köyün yaşlıları, onu Topal Yusuf ile evlendirdiler. Üç yıl sonra Şerife Gelin’in bir kızı oldu. Küçük kıza Elif adını verdiler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Stagflasyon Nedir?

Bu sıralarda Ankara’da açılan yeni Meclis ve kurulan hükumet, Anadolu’ya saldıran Yunan askerin topraklarımızdan kovmak için kış boyunca hazırlık yapıyordu. Köye gelen haberde, cepheye silah ve mermi sevkiyatı için destek isteniyordu. Deniz yoluyla İnebolu’ya getirilen cephane ve top mermilerinin cepheye taşınması için bütün çevre köylere görev verilmişti.

Kurtuluş Savaşı döneminde eli silah tutan herkesin cephede olduğu sıralarda, İnebolu’ya çıkarılan silah ve cephanenin, Kastamonu üzerinden Ankara’ya ulaştırılması hayati önem taşımaktaydı. Yaşlı erkeklerle kadınlar cephane sevkiyatında insanüstü çaba göstermiştir. Tarihe geçen bu insanlarımızdan biri de İnebolu’dan Kastamonu’ya cephane taşırken, donarak şehit olan Seydişehir’li Şerife Bacı’dır. 1921 Aralık ayında kış çok çetin geçiyordu. Bu öldürücü soğukta; sırtında çocuğu, önünde kağnısı ile cephane taşırken mermileri ve çocuğunu korumak uğruna Kastamonu Kışlası önünde, donarak şehit düşmüştü. Tıpkı Milli Mücadele döneminde vatanı için hayatını seve seve veren başka Şerife Bacı’lar gibi…
Şehit Şerife Bacı Anıtı

Bunu da Okuyabilirsin...  Sevgililer Günü Nedir, Ne Alınır, Ne Yenilir?

Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmıştır. Şerife Bacı’nın ismi birçok kuruma verilmiştir. İnebolu sahilinde bir parka 2001 yılında TKK eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Anıtın plaketinde “Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı’nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001” yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu’da Seydiler’de, İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


35 Yorum

Yorum Bırak