The title of the page
Kısaca

Şerife Bacı Kimdir? Şerife Bacı Hakkında Kısa Bilgi

Bu Yazıda Neler Var?

Şerife Bacı

Şerife Bacı, kesin olmamakla birlikte 1900 yılında Kastamonu’da doğmuştur. Kastamonulu yaşlı kadın ve erkeklerle birlikte Kastamonu’daki cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde verdiği mücadele sonucunda 1921 yılının Aralık ayında ağır kış şartları nedeniyle henüz 21 yaşındayken donarak hayatını kaybetmiştir. Cephaneler ıslanmasın diye kazağını cephanelerin üstüne örtmüş, yavrusu ölmesin diye de üzerine abanmış ve bunun sonucunda kendisi soğuktan donarak şehit olmuştur.

Şerife Bacı, On altı yaşında evlendirilmiş bir köylü kadınıydı. Düğünden iki ay sonra Birinci Dünya Savaşı başlayınca kocası askere alınmıştı. Altı ay sonra Çanakkale’den eşinin şehadet haberi geldi. “Yapayalnız durması yakışık almaz” diyen köyün yaşlıları, onu Topal Yusuf ile evlendirdiler. Üç yıl sonra Şerife Gelin’in bir kızı oldu. Küçük kıza Elif adını verdiler.

İlginizi Çekebilir.  Savaşların İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Bu sıralarda Ankara’da açılan yeni Meclis ve kurulan hükumet, Anadolu’ya saldıran Yunan askerin topraklarımızdan kovmak için kış boyunca hazırlık yapıyordu. Köye gelen haberde, cepheye silah ve mermi sevkiyatı için destek isteniyordu. Deniz yoluyla İnebolu’ya getirilen cephane ve top mermilerinin cepheye taşınması için bütün çevre köylere görev verilmişti.

Kurtuluş Savaşı döneminde eli silah tutan herkesin cephede olduğu sıralarda, İnebolu’ya çıkarılan silah ve cephanenin, Kastamonu üzerinden Ankara’ya ulaştırılması hayati önem taşımaktaydı. Yaşlı erkeklerle kadınlar cephane sevkiyatında insanüstü çaba göstermiştir. Tarihe geçen bu insanlarımızdan biri de İnebolu’dan Kastamonu’ya cephane taşırken, donarak şehit olan Seydişehir’li Şerife Bacı’dır. 1921 Aralık ayında kış çok çetin geçiyordu. Bu öldürücü soğukta; sırtında çocuğu, önünde kağnısı ile cephane taşırken mermileri ve çocuğunu korumak uğruna Kastamonu Kışlası önünde, donarak şehit düşmüştü. Tıpkı Milli Mücadele döneminde vatanı için hayatını seve seve veren başka Şerife Bacı’lar gibi…
Şehit Şerife Bacı Anıtı

İlginizi Çekebilir.  Prompter Nedir?

Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmıştır. Şerife Bacı’nın ismi birçok kuruma verilmiştir. İnebolu sahilinde bir parka 2001 yılında TKK eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Anıtın plaketinde “Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı’nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001” yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu’da Seydiler’de, İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Şerife Bacı Kimdir? Şerife Bacı Hakkında Kısa Bilgi 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Şerife Bacı Kimdir? Şerife Bacı Hakkında Kısa Bilgi 1 – google play indir e1608493225897


Yorumlar

Yorumlar35 Yorum

  1. Şerife Bacı, Anadolu kadının yeri geldiğinde nasıl yiğitleşeceğinin önemli göstergelerindendir.

    1. Çete Ayşe, Makbule hanım, Nene Hatun, Halime Çavuş ve diğer tüm kahraman Türk kadınlarını saygıyla anıyorum

  2. Ülkemiz insanı dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı olmaksızın bu memlekete sahip çıkacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın.

  3. Şerife Bacı’ya ve bağımsızlığımız için hiç düşünmeden kendini feda eden şehitlerimize şükran borçluyuz. Nezahat Onbaşı yazınızı da okudum. Bu yürekli çocuğu düşündüm ve ağladım. Ayrıca Bilgitor sitesine bu değerli yazılar için bir öğretmen olarak teşekkürü borç bilirim.

  4. Valla 4. sınıfta çok işeyarıyo sosyal ödevime yardımcı oldu AMA HELAL OLDUN ŞERİFE BACIYA

  5. Kardeşim eyvallah Türkçe hocasından dayak yemekten kurtuldum ve çok başarılısın ve verdiğin bilgiler hep duygusaldı hemde gururlandırıcıydı başarıların devamını dilerim ❤

  6. Millî Mücadele’nin kadın kahramanları Şerife Bacı’lar, Nezahat Onbaşı’lar, Kara Fatma’lar, Gördesli Makbule’ler ve Çete Ayşe’ler gibi daha nice ölümsüz kahramanlardır. Onların anıları önünde saygıyla eğiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu