Devlet Kuruluşlarına Yardımcı Sosyal yardım Kurumları

Millet olarak yardımlaşma ve dayanışma kültürüne sahibiz. Ülkemizin gelişip, çok ileri toplumsal refah düzeyine ulaşması için bizlerin de vatandaş olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gereklidir. Bu gün ülkemizin her köşesinde bir çok yardımlaşma kurumu hizmet vermektedir. Yazımızın devamında ülkemizdeki sosyal yardımlaşma kurumları kısaca tanıtılmaktadır.

Kızılay

11 Haziran 1968 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Geçmişte çeşitli adlarla anılan kurum, 1935 yılında Kızılay Derneği adını aldı. Kızılay’ın amacı, savaşta ve barışta, yurt içinde ya da yurt dışında felaketlere uğrayanlara yardım etmektir. Kızılay, ikinci olarak sağlık ve sosyal dayanışmayı desteklemeyi amaçlar. Kızılay, Kızılhaç gibi uluslar arası derneklerle de aynı amaçlarla işbirliği yapar.  Kızılay, kan bulma hizmetlerini düzenler, yoksullara yardım eder. Deprem, sel baskını gibi afetlerde mağdur olan kimselere yardım eder.

İlginizi Çekebilir.  18 Mart Çanakkale Zaferi İle İlgili Şiir

Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Temeli, Mithat Paşa’nın Tuna Valiliği sırasında atılan bu önemli yardım kurumu, çeşitli evrelerden sonra 1935 yılında Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu adını almıştır. Günümüzde tam adı Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu‘dur. Bu güzide kurumun amacı; korunmaya, bakıma, yardıma muhtaç çocuklara, engelli ve yaşlılara bakmak ve onları topluma kazandırmaktır. Çocuk Esirgeme Kurumu,, yurdumuzun bir çok köşesinde bakım evi, çocuk yuvası,, hastane ve dispanserler açmıştır. Şehitlerimizin eş ve çocuklarını, malül gazileri korur. Onların toplumda saygın bir vatandaş olarak yaşam sürmesinde öncü rol üstlenir. Bu kurumun gelir kaynağı yapılan bağışlar ve devlet yardımlarıdır.

Yeşilay

1920 yılında, İstanbul’da kurulan Yeşilay’ın amacı; ülkemiz sınırları içinde sigara, alkol ve uyuşturucu alışkanlıklarını önlemek için mücadele etmektir. Gençleri uyuşturuculardan, alkol ve tütünden korumak için çalışmalar yapar.

İlginizi Çekebilir.  Kristof Kolomb Kimdir? Kısaca Hayatı ve Keşifleri

Türk Hava Kurumu

Türk Hava Kurumu


Atatürk, “İstikbâl Göklerdedir” diyerek havacılığın önemine vurgu yapmıştır. Türk Hava Kurumu 1925 yılında Atatürk tarafından kurulmuştur. Kurumun birinci amacı Türk gençliğine havacılığı sevdirmektir. Bunun yanında Türkiye’de havacılığın gelişmesine katkı sunacak çalışmalar yapmak için gençleri havacılığın çeşitli dallarında yetiştirir.

Milli Eğitim Vakfı

Ülkelerin gelişmesinde eğitim her şeydir. Bir milleti üst medeniyetler seviyesine getiren unsur eğitimdir. Vatandaşlarımızın en iyi eğitimi almaları için gereken çalışmaları yapmak devletin olduğu kadar vatandaşın da görevidir. Modern eğitim olanaklarını en üst düzeyde karşılamak için sadece devlet imkanları yeterli olmaz. Bu noktada vatandaşların, hayırsever kişilerin katkısından yararlanmak için 19 Şubat 1981 tarihinde Milli Eğitim Vakfı kurulmuştur.

İlginizi Çekebilir.  Mülteci Kime Denir? Sığınma Hakkı Nedir?

Mahalli Sosyal Yardım Kurumları

Yukarıda kısaca bahsi geçen sosyal yardım kurumlarından başka, yurdumuzda sosyal hizmetler veren başka kurumlar da vardır. Yardım Sevenler Derneği, Okul Koruma, Hayvanları Koruma Derneği ile il, ilçe ve köy koruma dernekleri bunlardan sadece birkaçıdır. Bu kurumlar bulundukları bölgelerin özelliklerine göre çeşitli çalışmalar yapmaktadır.
Bu kurumların çalışmalarına da olanaklarımız ölçüsünde destek olmalıyız.

Kaynak:  bilgitor.com/ulkemizdeki-sosyal-yardimlasma-kurumlari-nelerdir/

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Yorumlar

Yorumlar