The title of the page
Kısaca

İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon

Ülkelerin Milli marşları, özgürlüklerine kavuşma, özgürlük ve bağımsızlıklarını koruma, ülkelerin namusu ve şerefi üzerine yemin ederek korumaya çalıştıkları vatanları içindir.  Vatan sevgisinin en önemli dışavurum aracı milli marştır.  İstiklal Marşının önemi bu olgulardan dolayı çok büyüktür. Dünyadaki bütün ülkelerin milli marşları, o ülkelerin bağımsızlıklarının sembolü olarak saygıya değerdir. Ulusal ya da uluslararası resmi tören ve toplantılarda, önemli günlerde ulusal marşlar (milli marşlar) bu bilinç ve saygıyla söylenmektedir.  Ülkelerin milli marşları ve bayrakları ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır.

İstiklâl Marşımız, Türk ulusunun, özgürlüğe kavuşmasına mahsuben yazılmış ve bestelenmiş bir marştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında, bağımsızlık mücadelesinin destansı zaferleri sonrasında elde edilmiş olan bağımsızlık ve özgürlüğü simgeleyen marştır. Bu muazzam marşın sözleri, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış ve Osman Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hegemonya Nedir?

İstiklal Marşımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden günümüze kadar süren milli birlik ve beraberlik ruhunun simgesidir. Ay yıldızlı bayrağımızın göklere her çekildiğinde, her resmi törende büyük bir sevgi ve coşkuyla söylenen bir marştır. Yediden yetmişe, yaşlısı genci, kadını erkeği ile her cephesinde ayrı bir destan yazılan Kurtuluş Savaşı’nın nihayetinin müjdesidir bu marş. İstiklal Marşının önemi, kurtuluş savaşında yaşanan olaylar ve bir milletin olağanüstü özgürlük tutkusunda kendini gösterir.

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen  ve ordularının başında, bizzat cephede bulunarak kahramanca mücadele eden Mustafa Kemal ve aziz şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha şükranla anıyoruz.

Her ülkenin sözleri ve eğer varsa müziği farklı farklı ulusal marşları vardır. İstiklâl Marşımız, söz ve müzikle birlikte icra edilmiştir. Sözleri ile müziği bu kadar uyumlu bir marş daha olamaz. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı esasında 10 kıtadır ve ilk iki kıtası milli marşımız olarak kabul edilmiş ve Türk halkını temsil etme görevini elde etmiştir. Yazılışı ile yazarının değeri ile İstiklal Marşının önemi büyüktür.

Bunu da Okuyabilirsin...  Watergate Skandalı Nedir?

Milli marşımızı söylerken, uzaktan veya yakından dinlerken ayağa kalkıp saygı ifadesiyle ayakta bekleyen insanların olduğu ülke Türkiye’dir. İstiklal Marşının önemi budur ve yediden yetmişe her insanımız bu önemin bilincindedir.

İstiklal marşımızın şiirinin yazarı Mehmet Akif Ersoy’a, bestesini yapan Osman Zeki Üngör’e ve ülkemizin bağımsızlığını kazanması ve özgürlüğüne kavuşması için canlarını feda eden şehitlerimize şükran borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak, ay yıldızlı al bayrağımız sonsuza kadar dalgalanacak ve İstiklal Marşımız hiç susmayacaktır…

Sitemizin Uygulaması Google Play'de İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon 1 – google play indir e1608493225897
Kaynak:

İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır, Nasıl Yazılmıştır?

İstiklal Marşının Kabulü, Kısa Anlatım

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Yazı 


Yorumlar

YorumlarBir Yorum

  1. istiklal Marşımızı yazan ve istiklal Marşımızın yazılmasına vesile olan herkese teşekkürler.

  2. İstiklal Marşının Önemi ve Mehmet Akif Ersoy yazıları için teşekkür ederim. Bu kadar öz ve temiz bir dille hazırlanmış yazıyı bizlerle paylaştığınız için Allah razı olsun sizlerden.

  3. İstiklal Marı, bir millete ve onun bağımsılığına adanmış marştır. İstiklal Marşımız dünyanın neresinde olursa olsunTürkçe okunur ve herkes saygılı olmak zorundadır.

  4. İstiklal Marşımız nerede olursa olsun Türkçe okunur ve herkes saygı gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu