İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon | Onlinezeka
Kısaca

İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon

Ülkelerin Milli marşları, özgürlüklerine kavuşma, özgürlük ve bağımsızlıklarını koruma, ülkelerin namusu ve şerefi üzerine yemin ederek korumaya çalıştıkları vatanları içindir.  Vatan sevgisinin en önemli dışavurum aracı milli marştır.  İstiklal Marşının önemi bu olgulardan dolayı çok büyüktür. Dünyadaki bütün ülkelerin milli marşları, o ülkelerin bağımsızlıklarının sembolü olarak saygıya değerdir. Ulusal ya da uluslararası resmi tören ve toplantılarda, önemli günlerde ulusal marşlar (milli marşlar) bu bilinç ve saygıyla söylenmektedir.  Ülkelerin milli marşları ve bayrakları ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Astral Seyahat Nedir?

İstiklâl Marşımız, Türk ulusunun, özgürlüğe kavuşmasına mahsuben yazılmış ve bestelenmiş bir marştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında, bağımsızlık mücadelesinin destansı zaferleri sonrasında elde edilmiş olan bağımsızlık ve özgürlüğü simgeleyen marştır. Bu muazzam marşın sözleri, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış ve Osman Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

İstiklal Marşımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden günümüze kadar süren milli birlik ve beraberlik ruhunun simgesidir. Ay yıldızlı bayrağımızın göklere her çekildiğinde, her resmi törende büyük bir sevgi ve coşkuyla söylenen bir marştır. Yediden yetmişe, yaşlısı genci, kadını erkeği ile her cephesinde ayrı bir destan yazılan Kurtuluş Savaşı’nın nihayetinin müjdesidir bu marş. İstiklal Marşının önemi, kurtuluş savaşında yaşanan olaylar ve bir milletin olağanüstü özgürlük tutkusunda kendini gösterir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sel ve Taşkın Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen  ve ordularının başında, bizzat cephede bulunarak kahramanca mücadele eden Mustafa Kemal ve aziz şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha şükranla anıyoruz.

Her ülkenin sözleri ve eğer varsa müziği farklı farklı ulusal marşları vardır. İstiklâl Marşımız, söz ve müzikle birlikte icra edilmiştir. Sözleri ile müziği bu kadar uyumlu bir marş daha olamaz. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı esasında 10 kıtadır ve ilk iki kıtası milli marşımız olarak kabul edilmiş ve Türk halkını temsil etme görevini elde etmiştir. Yazılışı ile yazarının değeri ile İstiklal Marşının önemi büyüktür.

Milli marşımızı söylerken, uzaktan veya yakından dinlerken ayağa kalkıp saygı ifadesiyle ayakta bekleyen insanların olduğu ülke Türkiye’dir. İstiklal Marşının önemi budur ve yediden yetmişe her insanımız bu önemin bilincindedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Otizm Nedir? Otizm Tanısı ve Tedavi

İstiklal marşımızın şiirinin yazarı Mehmet Akif Ersoy’a, bestesini yapan Osman Zeki Üngör’e ve ülkemizin bağımsızlığını kazanması ve özgürlüğüne kavuşması için canlarını feda eden şehitlerimize şükran borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak, ay yıldızlı al bayrağımız sonsuza kadar dalgalanacak ve İstiklal Marşımız hiç susmayacaktır…

Kaynak:

İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır, Nasıl Yazılmıştır?

İstiklal Marşının Kabulü, Kısa Anlatım

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Yazı 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


8 Yorum

Yorum Bırak