Kısaca

Ateş Pahası Nedir? Ateş Pahasına Deyiminin Anlamı

Ateş pahası, ateş ve paha yani ateş ve değer (fiyat, eder) anlamına gelir. Oysaki ne konuşma dilinde ne de yazıda Ateş Pahası deyimi bu ilk anlamında hiç kullanılmaz. Bunun nedenini anlamak için deyim nedir ve özellikleri nelerdir? kısaca hatırlamak gerekir.

Deyimler, yazılı ve sözlü edebiyatın önemli unsurlarındandır. Deyim tek bir sözcükten oluşmayıp bir sözcük öbeğidir ve iki veya daha fazla sözcükten oluşur. Deyimler, dikkat çekici mesajlara, öğütlere veya uyarılar için kullanılan ve ilk anlamının dışında kullanılan sözlerdir. İnsanlığın kültür mirası denilebilir. Çünkü atalarımızdan kalma sözlerdir. Atasözü olarak kullanılan deyimler de vardır. Buna örnek olarak “alıcı kuşun ömrü az olur” deyim – atasözünü verebiliriz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sorumluluk Nedir? Kişinin Sorumlulukları Nelerdir?

Deyimler, herhangi bir değişikliğe uğramadan nesilden nesile devam ederler. Şaşırtıcı, mecazi anlamlarıyla kalıcılığı olan sözlerdir Özellikle bazı deyimler, günlük konuşma dilinde, bazı dönemlerde daha fazla kullanılır. Bunlardan biri de Ateş Pahası deyimidir. Çarşıda, pazarda, sınıfta, evde, havada, karada, denizde hemen her yerde yolda kullanılır. Ateş pahası deyimi, kısaca her şey çok pahalı anlamıyla önemli biri durumu vurgulamaktadır.

Ateş pahası deyiminin cümle içinde kullanımına bazı örnekler:

 “Pahalılaşıyor ortalık kızım. Her şey ateş pahası.” – Nazım Hikmet

Pazara girmemle çıkmam bir oldu, her şey ateş pahası.

Çarşıya uğradım, hiç bir şey alamadan geldim. Ateş pahası olmuş her şey.

Ateş pahası olmuş meyveler, dokunamadım bile.

Bunu da Okuyabilirsin...  İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon

Cep telefonları, son zamlarla ateş pahası oldu.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak