Doğal ve yapay ışık kaynakları nelerdir? sorusunun ayrıntılı yanıtını yazımızda örneklerle bulabilirsiniz.

Doğrusal yayılımlı dalgalar ile yayılabilen, belirli dalga boylarında insan gözü ile görülebilen fotonlardan oluşmuş elektromanyetik dalgalara ışık denilmektedir. Gözle göremediğimiz dalga boylarındaki fotonlar da ışıktır. Peki, doğal ve yapay ışık kaynakları nelerdir?

İnsanlık tarihi boyunca doğal şekilde ortaya çıkan ışık türlerinin yanı sıra, gelişen teknolojilerle birlikte yapılan bilimsel çalışmalar farklı yapay ışık türlerinin de bulunmasını sağlamıştır. Canlıların ışıkları algılama kapasiteleri birbirinden farklı olup, insanoğlu tarih boyunca kendi ihtiyaçlarını daha iyi şartlarda karşılayabilecek yapay ışık türleri üzerinde çalışmıştır.

doğal ışık kaynakları

Doğal Işık Kaynakları Nelerdir?

Doğal ve yapay ışık kaynakları konusu üzerine örneklerle ayrıntılı bilgi vermeye ilk olarak doğal ışık kaynakları ile başlayalım. İnsan eliyle yapılmayan ve tabiatın bize sunduğu ışık kaynaklarını aşağıda sıraladık.


İlginizi Çekebilir.  Isı Nedir?

Güneş

Bilinen en doğal ışık kaynağı olan güneş, insanlığın bilinen tarihinde olduğu kadar geçmişinde de varlığı kesin olan ışık kaynaklarından biridir. Dünyadan daha büyük olan bu muazzam ışık kaynağı sadece dünyayı değil, bilindiği kadarıyla evrenin önemli bir kısmını aydınlatmaktadır.

Doğal ışık kaynakları arasında olmasıyla birlikte, güneş aynı zamanda doğal ısı kaynakları arasında da kabul edilebilecek özelliklere sahiptir. Akşam belirli saatlerden sonra kaybolduğunda özellikle sonbahar ve kış aylarında havanın geceleri daha soğuk olması, bunun en önemli işaretidir.

Yıldızlar ve Ay

Dünyanın uydusu Ay, geceleri dünyanın belirli bir kısmının aydınlanmasında önemli rol oynar. Güneş gibi net bir görüş açısı sağlayacak kadar ışık yaymasa da en azından canlıların gece saatlerinde çevrelerini görebilecekleri düzeyde ışık sağlar.

Yine Ay gibi geceleri ışık veren kaynaklardan biri olan yıldızlar, açık havalarda Ay ile önemli birer ışık kaynağıdır.

Diğer Doğal Işık Kaynakları

Tam olarak insanların aydınlanma ihtiyaçlarını karşılamasalar bile, ateş böceği ve kimi ışık saçan balıklar gibi çeşitli hayvanlarda doğal ışık kaynakları arasında gösterilmektedir.

İlginizi Çekebilir.  Gen Aktarımı Nedir?

yapay ışık kaynakları

Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?

Doğal ve yapay ışık kaynakları arasındaki en doğal fark birinin doğal yolllarla ortaya çıkması diğerinin ise insan eliyle elde edilmesidir. Yapay ışık kaynakları, insan eliyle çeşitli yöntemler kullanılarak ışık elde etme yöntemleridir. Konuyu daha etraflıca kavrayabilmeniz için örneklerle devam edelim.

Örneklerle Yapay Işık Kaynakları

Örneklerle yapay ışık kaynakları arasında en çok bilineni elektrik akımı veya depolanabilir elektrik aygıtları ile elde edilen ışıklardır. Bunlara örnek verecek olursak; el fenerleri, ampuller, araç farları, telefon kaynakları gibi birçok yapay ışık kaynağı sayılabilir.

Elektrik enerjisi ile akımın tamamlanarak özel bir düzeneğe sahip olan ampuller üzerinden geçmesiyle, insanların farklı ihtiyaçlarına yönelik ışık kaynakları elde edilmektedir.

Yapay ışık kaynakları arasında mumlar ayrı bir yer tutar. Mum, diğer yapay kaynaklara göre daha basit bir yapıya sahip olup, elektrik enerjisi bulunana kadar insanların yararlandığı önemli ışık kaynakları arasında yer almıştır. Günümüzde de halen eskisi kadar olmasa da kullanım alanları bulunmaktadır.

Hem doğal hem de yapay olarak kabul edilebilecek ışık kaynakları arasında; ateş, gazyağı ve benzeri diğer kaynaklardan da bahsetmek mümkündür.

örneklerle ışık kaynakları

Örneklerle doğal ve yapay ışık kaynakları

Işık Kaynakları Nerelerde Ne Amaçlarla Kullanılır?

Yapay ışık kaynakları daha çok, ihtiyaç duyulan her alanın aydınlatılmasında kullanılmaktadır. Bununla birlikte nadiren küçük çiftliklerde veya üretim tesislerinde, ısınma amacıyla da kullanılabilmektedir. Örneğin civciv yetiştiriciliği, akvaryum balıkçılığı ve benzeri alanlarda, hayvanların ısınması ve aydınlatma amacıyla kullanılır.

İlginizi Çekebilir.  Isı ve Sıcaklık İlişkisi

Bu yazımızda örneklerle doğal ve yapay ışık kaynakları üzerine ayrıntılı bilgileri sizlere sunduk. “Bilim” kategorimiz altında yer alan diğer içeriklerimizi de incelemek ve hem bu konu hem de bilim üzerine diğer başlıklar hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceğinizi düşünüyoruz.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar