Kaynakça nedir, nasıl yazılır? Kaynakça hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?

Araştırma, inceleme veya diğer düz yazı örneklerinde geçen bilgiler, düşünce ya da savlar arasında kullanılan kaynakların belirtilmesine bibliyografya, kaynaklar ya da kaynakça denilmektedir. Özellikle akademik çalışmalarda, makalelerde yararlanılan, alıntı yapılan veya kaynak olarak gösterilen çok sayıda çalışma olabilir. Makalelerin bir kaynakçası olması, başka çalışmalarla desteklenmesi veya eleştirel bakış çalışmadın ciddiyeti açısından önemli bir göstergedir. Araştırma, inceleme çalışmaları için literatür taraması yapmak, konu hakkında daha önce hazırlanmış eserleri incelemek şarttır. Başvuru yapılan, alıntı yapılan kaynakların net ve doğru olarak belirtilmesi gerekir. Kaynakça hazırlarken belli bir kurala bağlı kalmak gerekir. Çünkü makalenin kapsamı genişledikçe yararlanılan kaynak ya da kaynaklar çoğalabilir. Bu da karmaşaya neden olur.

İlginizi Çekebilir.  Uzay Yolculuğu ve İlkler

Bilimsel araştırma, kitap, inceleme, tez veya makalelerde kaynakların belirtilmesi zorunludur. Kaynakça hazırlarken özen gösterilmeli, titizlikle ve atlamadan belirtilmelidir. Hazırlanan çalışmada sözü edilen, başvuru kaynağı olarak gösterilen ya da herhangi bir amaçla değinilen tüm kaynaklar belli kurallara bağlı kalınarak çalışmanın sonunda verilmelidir. Metin içinde geçmeyen, atıf yapılmayan kaynaklar belirtilmemelidir. Kaynakça hazırlarken bazı hususlara uymak gerekir.

Kaynakçanın nasıl olması gerektiğinden önce kaynakça hazırlarken işlerinizi kolaylaştıracak bazı hususlara değinmek istiyoruz.

  • Çalışma hazırlanırken, geçen kaynak sıralı olarak ve atlamadan ayrı bir listeye anında yazılmalıdır.
  • Kullanılacak kaynaklar güvenilir, çalışmaya doğrudan katkısı olan eserlerden oluşmalıdır.
  • Kaynak gösterilecek kitapların asıllarının hazır olması gerekir.
  • Çalışmada başvurulacak kaynakların listesi hazırlanmalıdır.
  • Çok sayıda kaynak kullanılacaksa, çalışmada sözü edilen sayfa numaraları not edilmelidir.
  • Sadece metin değil, şayet kullanılacaksa tablo, resim, grafik vb için de kaynak gösterilmesi şarttır. Bu nedenle bu türler için de listeleme yapmak, not etmek gerekir.
İlginizi Çekebilir.  Biyogaz Nedir? Oluşumu ve Kullanım Alanları

Kaynakça kullanımı Örnek

Kaynakça Oluşturma

Yararlanılan kaynaklar listelenirken; aralarına virgül konularak ilk önce yazar ismi, eserin yayımlanma tarihi, başlığı, yayın yeri ve yayımcı kurum bilgileri şeklinde bir sıra izlenir.

Kaynakların metin içinde gösterilmesi ile kaynakların kaynakça listesinde gösterimi belli kriterler dahilinde olmalıdır. Bu konuda detaylı bilgiye ihtiyaç duyanların halic.edu.tr/documents/halicweb/etik-kurul/kaynak-yazim-klavuzu.pdf bağlantısındaki pdf dokümanını okumalarını öneririz.

Kaynak kitapların gösterilişi örnek:
Korkmaz Ş. (1993) Aşeka, Prospero Yayınları, Ankara.

Web sitesi kaynak örneği:
Karagöz ve Hacivat Hakkında Kısa Bilgi ve Karagöz Oyunu: bilgitor.com/karagoz-ve-hacivat-hakkinda-kisa-bilgi-ve-karagoz-oyunu/

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar