Bu yazımızda topuk çatlaklarının nasıl tedavi edilebileceğini ele alacağız…

Topuk çatlakları derinleştiği takdirde ağrı yapabileceği gibi sandalet ya da açık topuklu ayakkabı giyildiğinde hoş olmayan bir görüntüye neden olabilmektedir. Bu çatlaklardan kısa sürede kurtulabileceğiniz birkaç yöntemden söz edeceğiz…

Öncelikle topuk çatlakları ayak bakımının yetersiz ya da özensiz olmasından kaynaklanır. Topuk çatlakları bir anda değil zamanla oluşur. Çok ileri aşamalara giderse ağrı ve kanamalar bile olabilir.

Topuk çatlakları neden oluşur?

  • Aşırı kuru ve nemlendirici kullanılmayan ciltler.
  • Yan basma gibi yürümeye problemleri
  • Egzama ve mantar gibi sorunlar.
  • Sürekli yalın ayak dolaşmak.
  • Açık topuklu ayakkabıları sık kullanmak.
  • Uzun süre terlik ya da ayakkabı kullanmadan sert zemin üzerinde dolaşmak.
İlginizi Çekebilir.  Kulağın Bölümleri (İçkulak, Ortakulak, Dışkulak) Nelerdir?

Eğer topuk çatlaklarınız tıbbi bir nedene bağlı değilse bunları tedavi etmek çok da büyük bir sorun değildir. Topuk çatlakları kolayca tedavi edilebilir.


Topuk çatlakları nasıl tedavi edilir?

Topuk çatlaklarını yok edebileceğiniz en basit ve uğraşsız yöntem vazelindir. Yatmadan önce her gece topuk çatlaklarının olduğu bölgeyi vazelin ile ovun. Birkaç gün sonra değişim olmaya başladığını gözlemleyeceksiniz.

Topuk çatlakları için bir diğer çözüm zeytinyağıdır. Yatmadan önce ayaklarını ılık suda 15 dakika kadar bekletin ve daha sonra zeytinyağı ile çatlak bölgelerini ovalayın. Ardında da kalı bir pamuklu çorap giyerek yatın. Bu yöntemi 7-10 gün kadar sürdürmeniz halinde olumlu sonuç alabilirsiniz.

Topuk çatlaklarını yok edebileceğiniz bir diğer yöntem ise, bir çay kaşığı kadar vazelin ve 1 adet limon suyu ile elde edilecek olan karışımın çatlaklara uygulanmasıdır. Ayaklarınızı ılık su ile yıkadıktan sonra bu yöntemi hafif masaj yoluyla uygulayın.

İlginizi Çekebilir.  18 Nisan Dünyadaki Koronavirüs Durum Raporu

Topukların sürekli açıkta olması kire ve toza maruz kalmasına ve bundan ötürü de çatlakların olmasına sebep olur. Topuklarınızın çatlamasını istemiyorsanız bir gün açık topuklu ayakkabı tercih ettiyseniz sonraki gün kapalı olanı tercih edin. Zaman zaman nemlendirici kullanın.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar