The title of the page
Genel Kültür

Sivil Şehit İçin Çalışma, Sivil Şehit Nedir?

İstanbul Ortaköy’deki korkunç terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine verilecek haklar konusunda çalışma başlatıldı.

Hükumet tarafından başlatılan söz konusu çalışmada, ailelerin hangi kanun kapsamında hak sahibi olacağına karar verilecek. Sivil Şehitlik kavramı il kez; ülkemizde infiale neden olan hain terör saldırılarından Reyhanlı katliamında gündeme geldi.  11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı’da meydana gelen bombalı saldırıda 52 kişi hayatını kaybetmişti.  Terör sonrası mağdurların hangi haklardan ne ölçüde yararlanacağı konusunda İçişleri Bakanlığı, farklı kanunlarda düzenlenen hükümlere göre karar veriyor.

Aile Bakanlığı; 3713 Terörle Mücadele Kanunu, 5233 Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanuna göre ölenlerin ailelerine kamuda istihdam hakkı sağlarken, SGK da 2330 Çocuklara Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ve 5434 Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanuna göre maaş bağlıyor. Sivil şehit yakınlarına ve malullere kira yardımı, elektrik ve su indirimi, ücretsiz seyahat hakkı da tanınıyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ormanların Faydaları ve Önemi

Edindiğimiz bilgilere göre 2014 yılından beri, sivil şehit yakını ya da malul yakınlarından 3 bin 276 kişi kamuda işe yerleştirildi.  SGK ise  5 bin 104 sivil şehit yakını ve malule aylık bağladı.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ

15 Temmuz kalkışmasında hayatını kaybeden veya malul hale gelen siviller ile hak sahiplerine 3 bin 203 lira aylık bağlanmakta… Yine yaşamlarını kaybedenlerin mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaçlara 177 bin 192 lira, diğer malullere 66 bin 447 lira ile 22 bin 149 lira arasında tazminat ödeniyor.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu