Sağlık

Yumurtanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Neredeyse tüm toplumlarda kahvaltılarda önemli tüketim kaynaklarından biri olan yumurta, inanılmaz faydaları ile uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Yumurtanın sağlığa faydaları arasında özellikle protein içeriğine bağlı olarak kasları güçlendirmesi ve enerji vermesi gibi özellikler öne çıkmaktadır.

Yumurtanın Sağlığa 7 Faydası

Yumurtanın sağlığa sayısız faydası bulunmaktadır. Özellikle organik yumurtalar vücudumuzun birçok ihtiyacının karşılanmasında etkilidir. Bu yazımızdan yumurtanın sağlığa faydaları arasından 7 tanesini sizin için seçtik.

Yumurtanın Sağlığa Faydaları Nelerdir? 1 – yumurtanin saglik icin faydalari

İdeal Kilonun Korunmasına Yardımcı Olur

Vücudun ihtiyaç duyduğu önemli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan yumurta, aynı zamanda zengin bir protein kaynağıdır. Sağlıklı hayvansal proteinler arasında yer verilen yumurtanın tok tutucu özelliği sayesinde, ideal kilonun korunmasında yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kadife çiçeği yağı yapımı

Göz Sağlığına İyi Gelir

Özellikle ileri yaş göz rahatsızlıklarında önleyici özelliklere sahip olan yumurtanın, içeriğinde bulunan zeaksantin ve lutein gibi maddeler başta sarı nokta hastalığı olmak üzere çeşitli göz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Hamilelikte Önemli Bir Besin Kaynağıdır

Bebeklerde görülebilecek doğuma bağlı sakatlıkların önlenmesinde faydalı olan folik asit zengini yumurta, gebelik sürecinde anne adayının merkezi sinir sistemi ve ruh sağlığı üzerinde faydalı besinlerden biridir.

Kalp Sağlığını Korur

Kalp sağlığına faydalı aminoasitlerin parçalanmasında önemli bir rol oynaması, yumurtanın sağlığa faydaları arasındadır. Bu sayede kalp ve damar rahatsızlıklarının görülme riskini azalttığı bilinmektedir. Düzenli olarak yumurta tüketen kişilerin farklı kalp hastalıklarında daha fazla avantajlı oldukları bilimsel olarak görülmüştür.

Beyin Sağlığına Yardımcıdır

Merkezi sinir sistemi ve beyin üzerinde oldukça etkili içeriklere sahip olan yumurta, yaşlanmanın etkisi ile birlikte görülecek Alzheimer ve bunama gibi sorunların görülme olasılığını azaltmaktadır. Bu nedenle uzmanlar yumurta tüketimine engel olacak sağlık problemi bulunmayan kişilerin, yaşam boyu düzenli olarak yumurta tüketmelerini tavsiye etmektedirler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sarımsak Kilo Verdirir Mi?

Kasları Güçlendirir

Sporcular için en önemli bileşiklerden biri olan protein bakımından zengin olması, yumurtanın kasları güçlendirici etkilerinin olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, kas yapımına önem veren sporcuların vazgeçilmez hayvansal protein kaynaklarından biridir. Kilo vermeye yardımcı olurken sağlıklı kas oluşumunu da etkilemesi nedeniyle, vücut kütlesini artırmak isteyen kişilere tavsiye edilmektedir.

Vücuda Enerji Verir

İçerdiği protein, mineral ve vitaminler, yumurtanın vücuda enerji vermesine neden olmaktadır. Kahvaltılarda iki adet haşlanmış yumurta tüketilmesi, vücudun gün boyu enerjik ve dinç olmasını sağlar.

yumurtanın içeriği

Yumurta İçeriğinde Neler Bulunur?

Yumurta içermiş olduğu vitamin ve minerallerin yanı sıra, omega-3 gibi sağlıklı yağ asitlerine de sahiptir.

D Vitamini

Genel sağlık için önemli vitaminlerden biri olan D vitamini, yumurtanın içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu sayede kemik yapısının güçlenmesinde, yumurta faydalı olmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  19 Nisan Dünya'daki Koronavirüs Durum Raporu

Omega-3 Yağ Asitleri

Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi ve vücudun tüm işlevlerini daha iyi yerine getirmesi için önemli olan omega-3 yağ asitleri, yumurtada fazlaca bulunmaktadır. Bu sayede omega-3 bakımından zengin olan balıkları tüketmeyi sevmeyenler için, alternatif bir besin kaynağıdır.

Kalsiyum

Orta boy bir tavuk yumurtası, yaklaşık olarak 25 miligram kalsiyum içerir. Kemik ve diş sağlığı için önemli bileşenlerden biri olan kalsiyum, vücut için oldukça yararlı etkilere sahiptir.

Protein

Özellikle yumurta beyazında protein daha fazla bulunmaktadır. Bir tane yumurta da yaklaşık 7 gram protein bulunur. Kas yapısının sağlıklı bir şekilde korunması için, günlük protein ihtiyacının düzenli olarak alınması önemlidir.

Yumurtanın aşırı miktarda tüketilmesi kolesterolü artıracağı için, günlük en fazla iki tane tüketilmesi gerekir. Çünkü yumurtanın kolesterol oranı, yaklaşık olarak 160 miligram seviyesindedir.

Yumurtanın sağlığa faydaları üzerine hazırladığımız bu içeriğin sonrasında “Sağlık” kategorimizde yayınlanan diğer içerikleri de incelemenizi öneririz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak