Genel Kültür Sağlık

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler sağlıklı bir metabolizma düzeni için düzenli şekilde tüketilmeli ve metabolizma işlevinin artırılmasına yardımcı olunmalıdır. Vücuda alınan besinlerin sağlıklı şekilde vücut tarafından işlenmesi için, metabolizma hızı önemli bir yere sahiptir.

Hangi Yiyecekler Metabolizmayı Hızlandırır?

Metabolizmayı hızlandırmak için birçok besin bulunmaktadır. Bunlar arasından en etkili olanlar sizler için seçtik ve sıraladık.

Tam Tahıllı Besinler

Tam tahıllı besinler metabolizmayı hızlandıran besinler arasında üst sıralardadır. Mısır gevreği, buğday, esmer pirinç ve yulaf gibi çeşitli tam tahıllı gıdalar, metabolizma hızına etki etmektedir. Bu gıdalar kompleks karbonhidrat içerikleri ile zengin yapıya sahiptirler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Fesleğen nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

Brokoli

Antioksidan etkisinin yanı sıra vitamin ve mineraller açısından zengin yapıya sahip olan brokoli, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan sebzelerden biridir. Ayrıca düzenli olarak tüketilmesi, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için büyük faydalar sağlar.

Elma

Birçoğumuz için vazgeçilmez meyveler arasında yer alan elma metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında sayılmaktadır. Düzenli tüketilmesi durumunda metabolizma hızına etki eden elma, kalori bakımından da düşük seviyededir. Bu sayede hem metabolizmayı hızlandırarak hem de düşük kalorisi nedeniyle, sağlıklı zayıflamak isteyenlerin diyetlerinde yer alması gereken meyveler arasındadır.

Baharatlar

Biber tarzı baharat çeşitlerinin yanı sıra hardal tohumu, zencefil ve kimyon gibi baharat çeşitleri, metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında bulunuyor. Ancak baharatların iştah açıcı özellikleri dikkate alınarak, aşırı tüketimlerinden kaçınmak gerekir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ormanların Faydaları ve Önemi

C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini bakımından zengin olan besinler üzerinde yapılan araştırmalar, metabolizma hızına etkili olduklarını göstermiştir. Özellikle portakal, greyfurt, limon ve çilek çeşitleri, metabolizma hızını artıran besinler arasında yer alıyorlar.

Kalsiyum İçeren Besinler

Süt ve sütten üretilen besin maddeleri, kalsiyum açısından oldukça zengindir. Diğer taraftan kalsiyum içeriğine sahip tüm besin maddelerinin, metabolizma üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Üstelik bu besinler diş ve kemik sağlığı açısından muhteşem faydalara sahiptirler.

Omega-3 Yağ Asitleri

Başta somon balığı olmak üzere tüm balık çeşitlerinde fazlaca bulunan omega-3 yağ asitleri, metabolizma üzerinde harika etkiler yaratmaktadır.

Balık çeşitlerinin yanı sıra kabuklu deniz ürünleri, ceviz ve keten tohumu gibi ürünlerde de bol miktarda omega-3 yağ asitleri bulunur. Aşırı derecede cıva içeren balıkların daha az tüketilmesine de mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Bunu da Okuyabilirsin...  ABS Lambası Neden Yanmaktadır?

Acı Biber

Kapsaisin içeriği nedeniyle tüm acı biber türleri, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Hatta acı biberin %30 oranında metabolizmanın hızını arttırdığı, Harvard Üniversitesi tarafından araştırmaları sonucu görülmüştür.

metabozlizma hızı

Metabolizma Hızı Neden Önemlidir?

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri yukarda sıralamıştık, peki metabolizma hızı neden bu kadar önemlidir? Neden kontrol altında tutulmalıdır.

Metabolizmanın hızlı çalışması, vücudun almış olduğu besinleri daha iyi bir şekilde işleyerek faydalarını artırmasını sağlamaktadır. Bunun dışında metabolizmanın hızlı çalışmasının en önemli etkilerinden biri de yağ yakımını hızlandırarak kilo verme konusunda yardımcı olmasıdır.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Sağlık” kategorisi altında yayınladığımız tüm içeriklerimizi incelemenizi öneririz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak