24 Ayar Altın Ne Demektir? | Onlinezeka
Soru-Cevap

24 Ayar Altın Ne Demektir?

Eski çağlardan günümüze kadar önemini yitirmeden gelmiş kıymetli bir maden olan altın, başlıca değer ölçüsü birimlerinden biri­dir. Parlak sarı renkli, yoğun, hava ve sudan etkilenmeyen, ayrıca ticari değeri çok yüksek olan bu metalin saflığını gösterme ölçüsü olarak genellikle ‘ayar’ kelimesi kullanılır. Kırat kelimesi ise uluslararası piyasada kulla­nılan bir terimdir. ‘Kırat’ ayrıca hem altının, hem de elmas ve diğer kıymetli taşların ölçümünde kullanılan bir birimdir.

Ayar Nedir?

Kimyasal element olarak simgesi “Au” olan altında kullanılan “ayar” ise altının saf­lığını göstermektedir. 24 ayar altın, içinde karışık başka bir metal olmayan yüzde yüz saf altındır. Tamamen saf altın çok yumu­şak olduğundan genellikle bakır veya gümüş ile karıştırılır. Her bir ayar altının tümüm 24’de biridir. Örneğin bir bileziğin 24’deTfr altın, 24’de 6’sı da gümüşten yapılmışsa o bilezik 18 ayar altındır.

24 Ayar Altın Ne Demektir? 1 – 24 ayar ne demek

Mücevhercilikte ve altın para basımında kullanılan altın alaşımlarının ayarları ülke­den ülkeye değişmektedir. Ülkemizdeki bu tarz mücevherler ise 22, 18 ve 14 ayarlık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram ala­şımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. 24 ayar altın saf altındır ve 1000 miligramdır. 22 ayarda gram başına 916, 18 ayarda 750, 14 ayarda 583 miligram altın bulunur. 21 ayarda ise, 875 miligram altın bulunur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Derimiz Vücudumuzun Ne Kadarını Oluşturur?

Latince kısaltması “aurum” olan altını ölçmede kullanılan bu sistem, Almanların Mark isimli altın parasından kaynaklanmak­tadır. Saf altından yapılan bu para 4,8 gramdı ve elmas ölçü biriminde ağırlığına göre 24 kırat gelmekteydi.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak