Bilim

Dünya’nın ”Mini Ay”ı Keşfedildi

Dünya’nın küçük bir yeni ayı olabilir. 19 Şubat’ta Arizona’daki Catalina Sky Survey’deki gökbilimciler, gökyüzünde hızla hareket eden loş bir nesneyi fark ettiler. Bundan birkaç gün sonra dünyanın dört bir yanından başka gözlem evlerindeki araştırmacılar da bu belirsiz nesneyi izledi ve bu nesneye 2020 CD3 adı verdiler. Ardınan yörüngesini hesapladılar ve yaklaşık 3 yıldır yerçekimsel olarak Dünya’ya bağlı olduğunu doğruladılar.

Minor Planet Center tarafından (uzaydaki küçük cisimleri izleyen merkez) bir duyuru yayımlandı. ”Bu nesne ile ilgili hiç bir bağlantı bulunmuyor.” ve bunun büyük olasılıkla Dünya’nın yerçekimi tarafından geçerken yakalanan bir asteroit olduğunu belirttiler.

Bu, gezegenimiz tarafından bir mini ay olarak ele alındığı bilinen ikinci asteroit. İlki 2016 RH120, Eylül 2006 ile Haziran 2007 arasında yörüngedeydi. Yeni ayımız muhtemelen 1.9 ila 3.5 metre arasında ya da kabaca bir arabanın büyüklüğünde ve bu da onu Dünya’nın görece çok daha büyük olan ayıyla bir tututulamaz. 

Bunu da Okuyabilirsin...  Doğal ve Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?

2020 CD3’ün yörüngesi sabit değil, bu yüzden zamanla Dünya’nın yörüngesinden çıkarak uzayın boşluğuna doğru yol alacak.

Mini Ay böyle görüntülendi

Birleşik Krallık’taki Queen’s Üniversitesi ‘nden Grigori Fedorets, ”Biz daha bunu konuşurken mini ayımız yörüngeden uzaklaşıyor ve nisan ayından tamamen yörüngeden çıkması düşünülüyor”

Ancan CD3’ün muhtemel yörüngesinin birkaç simülasyonu var ve hepsi aynı fikirde değil mini ayımızın kaderini doğru bir şekilde tahmin etmek ve kesinlikle geçici bir ay olduğunu doğrulamak için daha fazla gözleme ihtiyacımız olacak. Fedorets, ”Uluslarası ekibimiz sürekli olarak daha iyi bir çözüm için çalışmaya devam ediyor.” Diyor.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak