The title of the page
Kimdir?

Eva Peron Kimdir?

María Eva Duarte de Peron (7 Mayıs 1919 – 26 Temmuz 1952)

Arjantin Başkanı Juan Domingo Peron’un ikinci eşi olan Eva Peron,  Arjantin halkı tarafından çok sevilmektedir. Bu aşırı sevgiden olacak ki ona  İspanyolca’da “Küçük Eva” anlamına gelen Evita adını vermiş ve bu adı kullanmıştır.

Eva, beş çocuklu yoksul bir ailenin en küçük çocuğu olarak Arjantin’in Los Toldos kentinde dünyaya geldi. Yedi yaşındayken babasını kaybetti. Henüz 14 yaşında iken aktris olmak amacıyla gittiği Buenos Aires’te işsiz ve parasız bir hayat sürdü Bir süre sonra Radyoda şovlar yaparak ve tiyatroda küçük rollerde oynayarak hayatta kalmaya çalıştı. 1944 yılında  genç bir subay olan Juan Domingo Peron ile tanıştı. Albay Juan Domingo Peron, 1943’teki askeri darbedeki etkinliği sonrasında Çalışma Bakanı olarak hükümette yer aldı. Bu dönemde kendisine emekçilerin babası denilmekteydi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ömer Hayyam Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri
1950 yılında halka bir konuşma yaparken
Eva Peron, 1950 yılında halka bir konuşma yaparken

Evita adı Arjanitin halkı için kocasının diktatörlüğü döneminde kadın hakları başta olmak üzere halkla iç içe olması nedeniyle efsaneye dönüştü. Evita’nın politik olarak yanı her zaman yoksul halk yığınları oldu. İşçi sendikalarının örgütlenme çalışmalarında etkin bir rolü oldu. 1947 yılında Arjantin kadınının oy verme hakkı elde etmesini sağladı. Fakir halka yiyecek, para ve ilaç yardımında bulundu, çocuklar için de yardım kampanyaları düzenledi.

Evita Peron, 26 Temmuz 1952 tarihinde henüz 33 yaşındayken kansere yenik düştü. Hayatını anlatan Evita Müzikali yıllar sonra sahnelendi. Madonna daha sonra bu müzikalin beyaz perde uyarlamasında rol aldı. Eserin en önemli parçası “Don’t Cry for me Argentina!”’ (Benim İçin Ağlama Arjantin!) dir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Emre Sabri Aydınel kimdir?

Don’t Cry for Me Argentina

Don’t Cry for Me Argentina (Benim İçin Ağlama Arjantin),  Eva Peron’un (Evita) hayatını anlatan ve Andrew Lloyd Webber tarafından yazılmış bir eserdir.  1976’dan bu yana satış ve dinlenme rekorları kırmış, filmlerde, roman ve kitaplarda defalarca kullanılmış, adı geçmiştir.  Olivia Newton-John’dan, Madonna’ya, Joan Baez’den Sinéad O’Connor’a kadar pek çok sanatçı şarkıyı seslendirmiştir.

Bilgitor

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Eva Peron Kimdir? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Eva Peron Kimdir? 1 – google play indir e1608493225897


Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu