Genel Kültür

Teras Kapatma Nedir? Faydaları ve Zararları

İş yeri veya konutların zemin seviyesinden yüksekte, kullanılabilir dış alanlarına genel olarak teras adı verilmektedir. Teraslar, bina ve çevre özellikleri mimari yaklaşımlara göre değişik görünüm ve özelliklerde olmaktadır. Balkonlardan farklı olarak daha geniş bir alana sahiptir. Şayet herhangi şekilde bir yapısal değişiklik yapılmamışsa üstü açık bölümlerdir. Özellikle çok katlı apartmanlardaki teraslar, kentsel doku içerisinde önemli manzara avantajına sahiptir. Bu terasların bulunduğu katlara teras kat adı verilir.

Teraslar, birçok amaç için kullanılabilir. Hobi olarak değerlendirilecek tarzda bahçeler oluşturmak mümkün olabildiği gibi lokal, dinlenme alanı, resim atölyesi veya lokanta şeklinde değerlendirilebilir. Terasların planlanması, tasarlanması ve dekorasyonu için kurumsal yapılar hizmet vermektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Empresyonizm (İzlenimcilik) Nedir, Temsilcileri Kimlerdir?

Teras Kapatma Nedir?

Normal durumlarda üstü açık olan alanların, ahşap, cam vb maddeler kullanılarak belli bir plan dahilinde yapı bütünlüğünü bozmayacak şekilde kapatılmasına teras kapatma veya teras kapama denilmektedir. Teraslar çeşitli şekillerde kapatılır. Sadece tavanın kapatılması yanında yanların da özellikle camla kapatılması söz konusu olabilir. Tıpkı terasların yapım ve kullanım tarzlarındaki değişik özellikler gibi kapatmada da farklı yaklaşımlar mevcuttur.

Teras Kapatma nedir

Oldukça Dekoratif Bir Teras Kapatma Uygulaması

Teras Kapatmanın Faydaları ve Zararları

Teras kapatma amacı sadece görsel kaygıların giderilmesi değildir. Genel olarak farklı amaçlar için kullanılması düşünülen ek yaşam alanları oluşturmaktır. Bunu sağlamak için yağmur, kar, güneş gibi doğa olayları dikkate alınmalıdır. Bu açıdan düşünüldüğünde teras kapatmanın faydaları zaten düşünülmüştür. Bu durumda ek bir maliyetten başka bir zarar söz konusu olmaz. Ancak, tasarım ve uygulama sürecinde ortaya çıkan sorunları göz ardı etmemek lazımdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ormancılık Nedir? Ormancılığın Amacı ve Ormancılık Meslekleri

Teras Kapatmada Dikkat Edilecek Hususlar

Teras kapatmaya karar verildikten sonra, uygulayıcı firma arayışına girilmeli, ölçüm ve yerinde keşif sonucunda detaylı bir teklif alınmalıdır. Bu firmaların kalıcılığı, referansları ve yaptığı işlerle ilgili bilgiler alındıktan sonra Teras kapatma firmasıyla bazı hususları netleştirmeden anlaşma yapılmamalıdır. Bunlara kısaca değinmek gerekirse:

Teras kapama işlemi için verilen birim fiyat açık olmalı, ödeme şekli ve zamanı net olmalıdır. İşe başlama ve bitiş tarihi belirli olmalıdır. Teras kapatma uygulaması sırasında yapıcı firmanın; çevreye gürültü vb rahatsızlıklar vermemesi, çalışanların güvenliği ve sağlığına riayet etmesi sözleşmede açık hüküm olarak bulunmalıdır. Teras kapama modeli ve kullanılacak malzemeler yanında işte kullanılacak makineler de bilinmelidir. Yapılan iş ve işlemler için verilen garanti yeterli olmayacaktır. Anlaşma yapılacak firmanın kurumsal devamlılığına dikkat edilmelidir. Terasın tamamı veya bir kısmında oluşacak sorunlar için teknik destek imkanı geniş olmalıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Paginated Post: 9 Best Places to Go Camping Around the World

Ayrıca bakınız:
Teras, Balkon, Sundurma, Veranda ve Kameriye

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak