Bilim

Uzaya İlk Gönderilen Hayvanlar

Aya ilk ayak basan kimdi? Eğer Apollo programını hatırlıyorsanız, bunun Jim Lovell ve Apollo 8 mürettebatı ile ilk defa Ay’ın yörüngesine girerek Dünya’ya güvenli bir şekilde döndüğü düşünebilirsiniz.

Aslında onlar ilk değildi!

Sovyetler Birliği’nin 1960 ve 1968’li yılların sonlarında yürüttüğü ”Aya Yolculuk” programı  tüm hızıyla devam ediyordu. Apollo 8’den 3 ay önce Zond 5 uzay aracı ilk kez Ay’a Dünya’dan canlı taşıyarak güvenli bir şekilde geri dönen uzay aracı oldu.

Araç, içerisindeki hayvanlar ve kaplumbağalarla beraber tüm hız rekorlarını kırarak güvenli dönüş gerçekleştirdi.

Uzaya İlk Gönderilen Hayvanlar 1 – layka
Uzaya ilk giden köpek ”Lyka”

İki bozkır kaplumbağası ve sinekler, solucanlar ve çeşitli bitkiler ( “insan olmayan biyolojik yük”) haftasonunu Ay’da dinlenerek geçirdiler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ömer Hayyam Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Mevcut Rus teknolojisinin insan ile test edilmesine güvenilmediği için böyle bir yolculuk ile bunun belirlenmesi gerekiyordu.

Çoğunluk Zond 5’in bu görevinin başarısızlıkla sonuçlanacağını ve mürettebatın Ay’ın zeminideki çukurluklara çarparak hayatını kaybedeceğini düşünüyordu. Rus subaylar da bu uçuşu hayvanlara teslim etmeden önce 2 başarılı uçuş görmek istiyordu.

Burada oynanan propaganda çok büyük oldu. Düşünün Aptal Amerikalılar Rus hayvanlarıyla iletişim kuruyorlar…

Zond 6 ile 2 ay sonra insanın Ay’da hayatta kalma testi için çalışmalar başladı. Görev uzay aracının atmosfere girmesine kadar başarılı devam ediyordu. Taa ki kabin basıncının kapsuldekileri öldürecek kadar yükselene dek.  En son kapsul Kazakistan dolaylarında paramparça bir şekilde bulundu. O gemide kimin olduğu asla açıklanmadı. Ancak bazı spekülatif raporlar geminin bir insandan çok şempanze ve kaplumbağa tarafından yönetildiğidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Doğal ve Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?

Aya ilk Ayak Basan İnsan?

Zond 6’nın başarısızlığı Rusya’nın asla aya adam göndermediği anlamına geliyordu. Tıpkı Amerika’nın Uzaya İnsan gönderme yalanı olduğu gibi. Gerçek anlamda NASA’nın uzaya ilk canlı testi hayvan Jim Lovell oldu

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak