Kitap Özetleri

Hamlet Eserinin Özeti – Sheakespeare

Eserin Yazarı: Sheakespeare

Eserin Türü: Tiyatro

Danimarka Kralı Claudius, tahta kardeşi Kral Hamlet’i öldürerek çıkar. Babasının ölümüne çok üzülen Hamlet, annesinin de Kral Cladius ile evlenmesi üzerine adeta yıkılır. Bir gün Hamlet’in karşısına bir hayalet çıkar. Bu hayalet Hamlet’in ölmüş olan babası Kral Hamlet’tir.

Oğluna başına gelen olayları anlatır ve katilinin Kral Claudius olduğunu, ondan intikam almasını söyler. Şaşkına dönen Hamlet, intikam için bir plân yapar ve deli rolüne bürünür.

Zaman zaman hayaletin kendini kandırmış olabileceğini düşünür ve hayaletten anlattıklarının ispatını ister. Hayalet de ona Kral’ın kendini nasıl öldürdüğünü anlatır. Hamlet, kentte bulunan bir tiyatronun oyuncularından yazdığı senaryoyu oynamalarını ister. Hamlet, bu senaryoda babasının ölümünü canlandırır. Kral Claudius bu oyun üzerine hızla yerinden kalkar ve çok heyecanlanır.Hamlet Eserinin Özeti - Sheakespeare 1 – hamlet

Bunu da Okuyabilirsin...  Savaş ve Barış Romanının Özeti - Tolstoy

Bu kadar çok etkilendiğini fark eden Hamlet, artık bahasının katilinin Kral Claudius olduğundan şüphe etmemektedir.

Bu arada Polonius, Hamlet’in deli olduğunu ispatlamak için onu takip etmektedir. Hamlet, bir gün annesiyle konuşurken perdenin arkasında Kral Claudius’un Kirlendiğini sanarak perdeye bir kılıç darbesi vurur Bu darbeyle ölen Kral değil Polontus’tur. Kral, bu cinayet üzerine Hamlet’i İngiltere’ye gönderir Norveç Kralı’na bir mektup yazarak onu öldürmesini ister Bunu haber alan Hamlet, ülkesine geri döner.

Babasını Hamlet’in öldürdüğünü ve kız kardeşinin de Hamlet’in karşılık vermediği aşkı yüzünden intihar ettiğini düşünen Leartes, intikam almak istemektedir.

Kral Claudius, Laertes ve Hamlet için bir düello hazırlar Düello sırasında Leartes Hamlet’i zehirli kılıçla yaralar. Dövüşün kızıştığı bir anda Hamlet, zehirli kılıcı kapar ve hem Kral Claudius’u hem de Leartes’i öldürür. Fakat Hamlet de yaralandığı için o da zehirlenerek ölür.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak