Kayaçlar ve Mineraller

Amfibol Mineralleri

Amfibol grubu, magmatik ve metamorfik kayaçların içerisinde yer alır. Yoğun sıcaklık ve basınç altında meydana gelen minerallerdendir. Kimyasal bileşimi piroksenlere çok benzer. Amfiboller ancak dilinim yüzeylerindeki açıdan piroksenlerden ayrılırlar. Amfibol grubu, magmatik ve metamorfik kayaçların içerisinde yer alır. Yoğun sıcaklık ve basınç altında meydana gelen minerallerdendir. Kimyasal bileşimi piroksenlere çok benzer. Amfiboller ancak dilinim yüzeylerindeki açıdan piroksenlerden ayrılırlar.

Amfibol Mineralleri 1 – amfiboll grubu

Hornblend

Hornblend, koyu yeşil ya da siyah renkli olup camsı bir parlaklığa sahiptir. Dilinim özelliği ile piroksen minerallerinden ayrılır. Bu mineral ayrıştığında serpantine, klorite ve epidota dönüşür. Magmatik ve metamorfik kayaçların hemen hemen hepsinde görülür. Bazalt, andezit, diyorit, siyenit ve granit kayaçları içerisinde yaygındır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Siyenit Kayacının Özellikleri Nelerdir?

Asbest (Amyant)

İnce lif ya da tel gibi olan uzun ve bükülebilen tremolit ve aktinolite amyant ya da aspest adı verilir. Beyaz ve gri renkleri vardır. Asit ve sıcaktan etkilenmeyen esnek bir mineraldir. Serpantin (Krizolit) ve Amfibol aspesti olmak üzere ikiye ayrılır. Sıcağa dayanıklılığı nedeniyle yangın elbiseleri, yüksek sıcaklığa dayanıklı çimento ve yalıtım imalatında kullanılır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak