Kitap Özetleri

Sefiller Romanı Özeti – Victor Hugo

Eserin Yazarı: Victor Hugo

Eserin Türü: Roman

1789 Fransız İhtilali’nden sonra yaşanan bu olay kürek mahkumu Jean Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikâyesidir. Jean Valjean, yoksul bir köylüdür. Ailesini doyurmak için çaldığı bir ekmek yüzünden kürek cezasına mahkum edilmiş, defalarca kaçma girişimlerinde bulunduğu için de cezası, katlanarak on dokuz seneyi bulmuştur. Bu hapislik onun inançlarını yitirmesine, topluma öfke ve kin duyacak şekilde tahliye olmasına sebep olmuştur.

Perişan bir halde hapisten çıkınca, “D” kasabasına gider. Bir kürek mahkumu olduğu için kimse ona yardımcı olmaz. Kasabanın iyiliksever piskoposu Myriel ona yardım eder. Valjean ise buna karşılık piskoposun gümüş takımlarını çalar. Polis onu yakalar fakat piskopos, takımları Valjean’a hediye ettiğini söyler. Valjean gördüğü bu iyilik sayesinde tekrar hayata döner ve iyi bir insan olmaya karar verir.Sefiller Romanı Özeti - Victor Hugo 1 – sefiller

Bunu da Okuyabilirsin...  Anna Karenina Romanı Özeti - Tolstoy

Jean Valjean, adını Madelenie olarak değiştirir. Fransa’nın kuzeyinde mücevher imalatçılığı yaparak geçinmektedir. Geçmişini gizlemiş, zenginleşmiş ve herkesin saygı ve sevgisini kazanarak kasabanın belediye başkanı olmuştur. Valjean’ın sakladığı geçmişinden şüphelenen dedektif Javert, onun “D” kasabasındaki hırsızlığına kadar izleri sürer. O sırada isim benzerliğinden bir başkası Jean Valjean’ın yerine tutuklanmıştır. Ancak Valjean bir başkasının hapsedilmesine dayanamaz teslim olur ve tekrar küreğe gönderilir.

Birkaç yıl sonra bir rahibenin yardımıyla tekrar kaçmayı başarır. Çalışırken biriktirdiği parasını yanına alarak Cosette ile Paris’e kaçar. Kendisi manastırda bahçıvan olarak çalışmaya başlar. Evlat edindiği Cosette ise rahibe okuluna gitmektedir.

Sürmekte olduğu bu sakin hayat, babası Napolyon ordusunda subaylık yapmış bir delikanlı olan Moirus’un Cosette’e âşık olmasıyla değişir. Zengin dedesi tarafından büyütülen Morius, sosyalistlerin yanında yer alan bir gençtir Bu esnada Paris’te iç huzursuzluklar baş gösterir. Olaylara karışan Valjean, Javert ile karşı karşıya gelir. Valjean Javert’in hayatını bağışlar. Bütün duygulan ve inançları altüst olan Javert intihar eder.

Bunu da Okuyabilirsin...  Esir Şehrin İnsanları Romanının Özeti - Kemal Tahir

Jean Valjean kalan parasını Cosette ve Morios’u evlendirmek için harcar. Valjean, kızının kürek mahkumu babasının kızı olduğunu bilmesini istemediği için ortadan kaybolur. İki genç, son anlarını yaşayan Valjean’a koşarlar. Valjean senelerce önce piskoposun ona verdiği şamdanları kızı Cosette’e hediye ederek hayata gözlerini yumar.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak