Kitap Özetleri

Kırmızı ve Siyah Romanı Özeti – Stendhal

Eserin Yazarı: Stendhal
Eserin Türü: Roman

Julien; bir marangozun yetenekli, onurlu, atak, ihtiraslı ve olağanüstü zihinsel özellikleri olan oğludur. Gözü yükseklerdedir. Varlıklı bir insan olmak ister. Bunu da iradesinin gücüyle gerçekleştireceğine inanır. Bir papazdan Latince ve din dersleri alır. Yaşadığı Verrieres kasabasının Belediye Başkan’ı Bay Renal’in çocuklarına Latince öğretmeni olur. Fakat babası tarafından devamlı hor görülmesi Julien’in devrin zenginlerine karşı kin duymasına sebep olur.

Öğretmenliği sırasında Bay Renal’in dindar, temiz kalpli karısı Madam de Renal, Julien’i sever. Julien de bu aşka karşılık verir.

Fakat bu ilişki uzun sürmez. Bir mektupla Bay Renal’e haber verilir. Julien Verieres kasabasından ayrılmak zorunda kalır. Bir rahip okuluna girse de burada da fazla kalamaz ve Paris’e geçer Aristokrat bir kişi olan Marki de Mole’nin katibi olur. Burada soyluların davranışlarını öğrenir Olağanüstü zihinsel donanımlara sahip olan yetenekli Julien şahsiyeti ve çalışkanlığıyla kendini yaşadığı çevreye kabul ettirir. Katibi olduğu ailenin kızı Mathilde. Julien’e âşık olur.Kırmızı ve Siyah Romanı Özeti - Stendhal 1 – Kırmızı ve Siyah

Bunu da Okuyabilirsin...  Esir Şehrin İnsanları Romanının Özeti - Kemal Tahir

Fakat güzel ve gururlu Mathilde aristokrat olmayan bir kişiyle yaşadığı aşktan utanç duyar. Bu durumu öğrenen Julien Mathilde’nin düşüncelerim onur kırıcı bulur. Aradaki sınıf farkı yüzünden iki genç bunalıma girer.

Julien, Mathilde’yi kıskandırmak için başka bir kadınla beraber olur. Mathilde her şeye rağmen içindeki aşkı öldüremez ve Julien’e olan bağlılığı daha da artar. Fakat arada yine engel vardır. Marki de la Mole, kızını soylu bir insanla evlendirmek istese de kızının ısrarı üzerine kararından döner. Bu mücadelelerin sonunda aşk galip gelmiştir. Marki, Julien’e bir soyluluk unvanı sağlar.

Artık Julien orduda bir subaydır. Marki diğer taraftan Renal ailesinden bilgi ister. Bayan Renal her şeyi bir mektupla açıkça yazar. Marki bu evlilikten vazgeçer. Hırslı genç Julien, yükselişini sağlayacak Mathilde ile evliliğinde engel olarak gördüğü Bay Renal’i öldürmek amacıyla Verrieres kasabasına gider. Renal’i yaralar. Julien tutuklanır. İdam cezasına çarptırılır. Bayan Renal pişmanlığını onu kurtarmakla hafifletmek ister. Fakat bütün çabaları sonuçsuz kalır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak