Hemoroidin Belirtileri, Tanı Ve Tedavi Seçenekleri | Onlinezeka
Sağlık

Hemoroidin Belirtileri, Tanı ve Tedavi Seçenekleri

Halk arasındaki Basur olarak bilinen Hemoroidin belirtileri, tanı ve tedavi seçenekleri  hakkında, Op. Dr. Muharrem YILMAZ’ın verdiği genel bilgilendirme notlarını okurlarımızla paylaşıyoruz.

Basurun (Hemoroid hastalığının) tedavisi için öncelikle sabırlı olmak gerekir ve tedavi hemoroidin derecesine göre  değişir.   Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın, genel olarak destek tıbbi tedavi eklenmektedir. Hastada kanama, ishal, kabızlık, kaşınma, yanma gibi şikayetler var ise  semptomatik tedavi öncelikli olmalıdır. Kabızlık durumu için uygun diyet, barsak alışkanlığı programları ve gaita yumuşatıcıları kullanmak iyi fikir olacaktır.  İshalde ise nedene yönelik tedavi ve sıvı elektrolit destek tedavisi yapılmalıdır. Tıbbi tedavi olarak ağrı kesiciler, topikal steroidli-steroidsiz pomadlar, losyonlar, fitiller, oral olarak ven duvar tonusunu artırıcı preparatlar kullanılabilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Perianal Fistül Hastalığının Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Manuel dilatasyon
Spazm veya darlık varsa her iki el parmakları kullanılarak yapılan açma-gevşetme-genişletme işlemidir. Spazm ve darlıklar  genellikle görüldüğü için anal fissürlerde daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Elektrokoterizasyon
Elektrik akımı ile yakılarak yapılan bir tedavidir.Bütün evrelerde uygulanabilir ancak nekroza doğru giden ve enfekte pakeler içeren hemoroidlerde tercih etmek daha doğru olur.

İnfrared koagulasyon
Cihaz infrared radyasyon üretir ve bir fotokondüktör tarafından odaklanma yapar. Koagülasyon nekrozu yaparak hemoroid pakelerini yok eder. Küçük pakelerde tercih edilir, anestezi gerekmez. Lazer değildir.

Radyofrekans koagulasyon
Anaeztezi gerekmez, küçük pakelerde tercih edilir. Radyo dalğaları kullanılarak koagülasyon yapılan bir tedavi yöntemidir.

Lazer
Anestezi gerekmez, küçük pakelerde tercih edilir. Contakt nd yag lazer ile yapılan girişimlerden iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  İnme Nedir? İnmenin Belirtileri, Teşhis ve Tedavi

Sikleroterapi
Daha çok küçük hemoroidlerde tercih edilir.Sklerozan madde (%5 fenol, aethoxysklerol) enjeksiyonu yapılarak pakelerin küçülmesi veya yok edilmesi amaçlanır.

Krioterapi
Dondurarak yapılan bu tedavi yönteminde  anestezi gerekmez hızlı yıkıma uğratarak pakelerin eritilmesi sağlanır.

Bant ligasyon
Lastik band liğasyonu ile doku nekrozu ve tespit sağlanmaktadır.Anestezi gerekmez ancak sonraki dönemlerde ağrı olabilmektedir.Bu sebeple sadece duyarsız alan olan dentate çizginin üstüne uğgulanır.

Longo tekniği
Longo tekniğinde hemoroid pakelerine doğrudan bir girişim yapılmamaktadır. Özel hazırlanmış aletle anal kanalın 3- 5 cm yukarısından 2- 3 cm’ lik bir alan çıkartılıp otomatik olarak klipslerle tekrar dikilmesi esasına dayanmaktadır. Bu suretle hemoroid pakelerinin kanlanması azaltılır ve sarkmış dokular biraz yukarı çekilir.

Hemoroid arter ligasyonu
Hemoroid arterinin bağlanarak pakenin kanlanmasının azaltılması ve küçültülmesi esasına dayanır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yer Fıstığı Yağı

Klasik Cerrahi
Bütün evrelerde ve halen en yaygın tercih edilen kapalı yöntemdir (kapalı; kesilip dikiş atılması)

Evre 1 ve  2′ de medikal tedaviye yanıt alınamazsa, diğer tedavi seçenekleri tek başına veya kombine uygulanabilir.
Evre 3 ve  4’te bütün yöntemler uygulanabilir ancak band ligasyonu, kapalı hemoroidektomi, Longo tekniği, arter ligasyonundan daha  iyi sonuçlar alınmaktadır.

Tromboze hemoroidlerde ağrının azaltılmasında  tıbbi tedaviye ek olarak gergin pake içindeki pıhtı oluşumların boşaltılması önemlidir.

Hamilelikte  kabızlık varsa laksatifler kullanılabilir. Kabızlık önleyici beslenme proğramı, eğzersizler, lokal  pomadlar tercih edilmelidir.Ağızda alınan toplardamar daraltıcı ilaçlar mümkünse 3. aydan itibaren verilir. Tromboze pakelere müdehale zorunlu hale gelirse lolal anestezi sınırlı olarak tercih edilmelidir. Eğer ameliyat yapılacaksa 3. dönem (7.aydan sonra) yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar ağır tedaviden kaçınılmalıdır.

Op. Dr. Muharrem YILMAZ

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak