İlk Robot Resmi Ne Zaman Çizildi? | Onlinezeka
İlkler

İlk Robot Resmi Ne Zaman Çizildi?

Çoğumuzun polisiye filmlerden öğrendiği ve bir suçlunun tanımlanmasında büyük yarar sağ­layan robot resim, ilk kez 1959 yılının Şubat ayın­da çizildi.

Los Angeles emniyet müdürlüğünden Şerif Peter Pitchess, robot resmi, içki satan bir dükkânı soymaya kalkan silahlı bir soyguncunun yakalanmasında kullanmıştı.

Soygunu duyan polis olay yerine vardığında hırsız çoktan tüymüştü. Yalnız içki dükkânının sahibi olan adamda öyle bir fotoğrafik hafıza vardı ki, hırsızın resmini resmen beyniyle çekmiş­ti. Polis dükkân sahibinden kendisini soyan kişi­nin eşkâlini tarif etmesini isteyince, eheey, adam tarife bir başladı ki, orda bulunun bütün polisler, “Üşütük bu ya!” diye bitirirleriyle bakıştılar.

Bunu da Okuyabilirsin...  İlk Zeka Testi Ne Zaman Yapıldı?

“Kaşları çok kaimdi. Sanıyorum genetik. Yedi yüz bilmem kaç tel bıyığı var, gözleri maviyle gri arası, kilo 65 ama kırk kilosu kemik, 20 kilosu antrikot, 5 kilosu da saç, boyu 1,73. Yüzü ince uzun, alnı dar ama açık. Ben diyeyim Klint İsvud, siz deyin… Kimi derseniz deyin işte.”

Polis adamın bu tarifi üzerine hırsızın öyle bir resmini çizdi ki, sanki hırsız, “İşte bu benim. Gelip beni yakalayın oldu mu, zorlanmayın.” dercesine vesikalık resmini suç mahallinde bıra­kıp kaçmış gibi oldu.

Çizilen bu resim çoğaltılarak çevreye dağıtıldı ve çok geçmeden hırsız da yakayı ele verdi.

Robot Resmin Fikir Babası

Robot resimlerin fikir babası ise, yine Los Angeles emniyet müdürlüğünden dedektif Hugh Mcdonald’dır. Kendisi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu konu üzerindeki çalışmalarına başlamış ve suçluların yakalanmasında büyük bir adımın atılmasını sağlamıştır.

İlk Robot Resmi Ne Zaman Çizildi? 1 – hugh mc donald

Dedektif McDonald, bu robot resim olayı üze­rinde o kadar detaylı bir çalışma yaptı ki, o kadar olur. Sırf bu konu üzerinde çalışmak üzere kurd­ğu ekibiyle, 50 bin fotoğrafı teker teker inceleyip, 37 burun, 52 çene, 102 çift göz, 40 dudak, 130 saç modeli ve çok sayıda kaş, sakal, bıyık ve gözlük saptayıp, hepsini tek tek arşivleterek, bir iş üze­rinde anca bu kadar kafa patlatılabilir dedirtti.

Bunu da Okuyabilirsin...  İlk Savaş Esiri Kampı Nedir?
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak