İlkler

İlk Kadın Otobüs Biletçisi Kimdir?

Bayan Kate Barton. Çocukken “Ben büyüyün­ce otobüs biletçisi olacağım.” demiş miydi bile­miyoruz. Fakat kendisi otobüslerde bilet kesen ilk bayan görevlidir.

1909 yılında babasının Barton Transport adlı şirketinde Long Eaton-Nottingham seferlerinde görev alan Bayan Kate’e, 1911 yılında kız kardeş­leri Ruth ve Radith de katıldılar.

Görevleri esnasında uzun yeşil önlükler giyen bu biletçi kardeşlerden Kate olanı, aynı erkek biletçilerin yaptığı gibi başına bir de şapka takı­yordu. Fakat diğer kardeşleri uzun saçlarına kıyamayıp şapka işine pek bulaşmıyorlardı.

İlk Kadın Otobüs Biletçisi Kimdir? 1 – ilk kadın otobüs

Kızlarının üzerine titreyen babaları, onların soğuk havalarda otobüsün içinde titremelerini önlemek için, egzoz borusunu aracın içinden geçirip otobüsü ısıtmayı başardı.

Bunu da Okuyabilirsin...  İlk Savaş Esiri Kampı Nedir?

Evlat sevgisinden bir de mucit olan baba, kız­larıyla iftihar ediyordu. Fakat “Ücretini vereme­yen varsa versin. Haydi, binenler arkaya doğru derlesin. Durağa gelmeden düğmeye basalım.

Durak geçtikten sonra bağırıp adamı hasta etmeyelim.” demekten çok yorulan ve bıkan kız­lar, özellikle gece seferlerini hiç sevmiyorlardı. Çünkü o saatlerde sağı solu hiç belli olmayan sarhoşların sataşmaları, artık kızcağızları canın­dan bezdirmişti.

Ve sonunda “Artık sadece eşime bilet kesicem.” diyerek 1918 yılında evlenen Kate Barton mesleğini bıraktı. Ardından kendisini “Evet, biz de.” diyerek diğer kız kardeşleri de izledi.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak