İlkler

İlk Maden Suyunu Kim Üretti?

Yemekten sonra içmeden rahat edemediği­miz bu su türümüz ilk kez 1741 senesinde İngiliz Doktor William Brownrigg tarafından elde edildi.

Kendisi, ilk hali pek bir şeye benzemeyen bu suyu, zehirli bir gaz olarak bildiğimiz, pek sağ­lam bir ayakkabı olmayan karbondioksit gazını çeşme suyuyla karıştırarak şişeledi. İçmek mak­sadıyla şişenin kapağı açıldığında coss diye kaba­rıyor ve içenin ağzında madenimsi bir tat bırakı­yordu. Bu yüzden o vakitler kendisine “maden” suyu denildi.

İlk Maden Suyunu Kim Üretti? 1 – ilk maden suyu

Alman asıllı Jacop Scweppe isimli amatör bir kimyacı da “Ben de yapacam.” diye bu maden suyu iş ine kafayı taktı ve 1792 yılının Londra’sında saf suyla karbondioksiti karıştırıp sodalı suyu elde etti.

Bunu da Okuyabilirsin...  İlk Kadın Otobüs Biletçisi Kimdir?

Daha sonra kendisi sağlığa yararlı bir su daha elde edip buna da “Seltzer” adını verdi.

Bu Schvveppe’in acaba bugün de bildiğimiz ve “Şüvepss” dediğimiz gazozlarla bir alakası var mıydı? Evet vardı. Kendisi ilerleyen zamanlarda işi ilerletip Schweppes şirketini kurdu ve 1840 yılında sodalı su, şeker ve sıtma ilacı olan kinini karıştırarak ilk toniği yaptı.

Gerçi bu karışım vakti zamanında Hindistan’ da sıtma tedavisi için kullanılan bir ilaçtı. Artık ken­disi Hintlilerden esinlendi mi yoksa yürüttü mü o kadarını bilemiyoruz.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak