İlkler

Tarihteki İlk Trafik Kazası Ne Zaman Oldu?

Dünyada her gün binlerce insan trafik kaza­sından yaşamını yitiriyor. Fakat bizler hiç birinin adını bilmiyoruz. Ama kazada ölen ilk insanın adını biliyoruz. Henry Lindfıeld.

İngiliz asıllı bu sürücü 12 Şubat 1898 günü elektrik motorlu İmperial marka arabasıyla, Londra’dan Brighton’a giderken geçirdiği bir kaza sonucu çok ağır bir şekilde yaralandı.

Tarihteki İlk Trafik Kazası Ne Zaman Oldu? 1 – tarihteki ilk trafik kazası

Kaza esnasmda yanında on sekiz yaşındaki oğlu Bemard Lindfıeld de bulunuyordu. Bu elim olayı burnu bile kanamadan atlatan çocuk, baba­sıyla beraber rampadan aşağı inerlerken, babası­nın motoru kapatıp frene olanca hızıyla bastığını, o esnada üstteki bagajdan bir valizin yola uçtu­ğunu ve babasının tam bu sırada aniden frene bastığını, arabanın da bu ani duruşa dayanama­yıp yol kenarındaki çitlere bindirdiğini, oradan da demir bir direğe çarpıp yuvarlanarak devrildi­ğini anlattı.

Bunu da Okuyabilirsin...  İlk Maden Suyunu Kim Üretti?

Baba Lindfıeld, kazadan hemen sonra hasta­neye kaldırıldı, fakat ertesi gün hayata gözlerini yumdu.

Trafik kazasında ölen ilk kişi olarak ilklere giren Lindfield’den sonra her yıl, aşırı hızdan ya da çeşitli hatalardan dolayı dur durak bilmeden bir sürü insan yollarda hayatını kaybetti. Maalesef acele gidenler genellikle ecele gittiler.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak