İlkler

İlk Eş Bulma İlanı Ne Zaman ve Kim Tarafından?

Günümüzde evlenmek İsteyenleri evermek için televizyon kanallarında özel programların bile yapıldığı bu eş arama olayını, gazeteye ilan vererek ilk başlatan kişi, adı sanı bilinmeyen, kim ve nasıl biri olduğu sadece İgilenenlerine malum olan bir erkektir.

19 Temmuz 1695 tarihinde “Collection fort he İmprovement of Husbandry and Trade” adlı gazetesine ilan veren bu kişi, şunların yazılması­nı istemiştir.

“Mali durumu çok iyi olan, otuz yaşlarında bir beyefendi, üç bin sterlin ya da daha fazla parası olan genç bir hanımefendiyle hayatını birleştir­dikten sonra Avrupa’ya yerleşmek istiyor.”

Bu mali durumunun çok iyi olduğunu söyle­yen para babası zengin beyefendi, evlenmek için üç bin sterline sahip olmasını şart koştuğu enayi hanımefendiyi bulmuş mudur bilmiyoruz ama onca parası varken illa da paralı birini arayıp, evlenip, ondan sonra da kapağı Avrupa’ya atmak istemesi, üçkâğıdımsı bir şeylerin döndüğüne dair akıllarda sorular uyandırmıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  İlk Savaş Esiri Kampı Nedir?

Kendisinden sonra bu tür ilanları diğer bekâr erkekler de vermeye başladılar. Fakat bu şekilde ilanla eş arama imkânı sadece erkeklerin tekelin­de kaldı. Kadınlar, “Vay koca aramaya gasteye ilan vermiş. Ne günlere kaldık anaciiim…” deni­lir diye bu işe o zamanlar hiçbir şekilde cesaret edemeyip, evde oturarak kısmetlerini beklediler.

Fakat 1727 yılının günlerinden bir gün, bayağı gözü pek bir kadın, böyle kınamacı, yapmayı akimdan bile geçireni yerden yere çakıcı bir ortamda “Manchester Weekly Journal” adlı bir dergide açık açık koca aradığını duyuran bir ilan yayınlattı.

Kendisinin adı Helen Morison’dı. Eh, şehir halkı bu ilanı görünce keçileri kaçırdı. “Vay anam başımıza taş yağacak. ” diyerek bütün tepkilerini kadına doğru püskürttüler. Yuhalamakla da kal­madılar, kendisine sıkı bir ceza verilmesini, bu cezanın bundan sonra böyle bir ahlaksızlığa yel­tenecek olan genç kızlara da ibret olmasını ve genç kızların ne kadar ayakları varsa denk alma­larını istediler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tarihteki İlk Trafik Kazası Ne Zaman Oldu?

Bu çıldırmış şehir halkının çıldırık belediye başkanı, belediyenin kendisine verdiği yetkiye dayanarak, sadece “Uygun bir eş arıyorum.” diye dergiye ilan veren bu talihsiz kadıncağızı kaçık ilan edip, tam dört hafta tımarhaneye tıktırarak, kafayı yemesini sağlayıp, civardaki evlenme çağı­na gelmiş bütün genç kızların ödlerini patır patır patlattı.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak