İlkler

İlk Polis Köpeği Neydi?

Aynı zamanda memur statüsüne girmiş bu ilk polis köpekleri, 8 Şubat 1816 tarihinde İngil­tere’de göreve başladılar.

Polis memuru Malcolm Gillispe, bull-tenier cinsi köpeğini kapıp, kaçak viski imalatçılarının peşine düşünce, polisten çok köpeği ünlendi ve meşhur olup tarihe geçti. Adı neydi bilemiyoruz ama bu köpek, elbette ki öyle sokakta çöpleri karıştıran, aklına esince havlayan sıradan bir köpek değildi. Kendisi zeki, aklı başında, efendi bir köpek idi ve suçlu olduğundan işkillendiği kişilere ait atların burunlarını ısırmak konusunda eğitimliydi. Baktı at üzerindeki kişi etrafa şüpheli şüpheli bakınıyor, derhal atının burnu­na dalıp harttadanak ısırarak bu kişiyi attan yere düşürüyor ve polis tarafından enselenmesine yardımcı oluyordu.

İlk Polis Köpeği Neydi? 1 – ilk polis köpeği

“Atın ne kabahati var, neden suçlunun baca­ğını ısırmıyor?” diye düşünenlere, bunu köpeği eğiten kişiye sorun diyoruz.

Bunu da Okuyabilirsin...  İlk Maden Suyunu Kim Üretti?

Ama bu eğitim hiç de yabana atılır bir eğitim değildi ve bu ilk polis köpeği sayesinde o vakitler bu şekilde tam sekiz suçlu yakalanmıştı. Fakat bu köpek sıradan olmasa da nihayetinde bir köpek­ti işte. Silah neyin kullanamıyordu. 30 Temmuz 1816 günü tam dokuzuncu suçluyu yakalayacağı esnada, suçlunun polisten ziyade köpeğinden korkup, kendisine hoşt diyerek kurşunu sıkması üzerine vurularak yere düştü ve son bir kez hav diyerek ruhunu teslim etti.

Köpeklerin Düzenli Olarak Bu işte Çalışmaları

Köpeklerin düzenli olarak polisin hizmetinde çalışmaları ise, 1899 yılında gece devriyelerine çıkarılmaya başlandıkları Belçika’ nın Ghent şeh­rinde gerçekleşti.

Daha sonra 1876 yılında Blackburn polisinin iz sürme konusunda yardımcılığını yapan bir köpek, öldürülen yedi yaşında bir çocuğun katili­ni bulunca, kendisi en kocamanından bir kemik­le ödüllendirildi.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak