Dünyanın geldiği ve eğlendiği ilk halk konseri 30 Aralık 1672 tarihinde İngiltere’de organize edildi. Bu konseri veren kişi ise İngiliz kraliyet bandosu şefi John Banister idi.

Banister, kralın tepesini attırıp kendini işten attırınca mesleğini yapacak bir imkân aramaya başladı.

Önce küçük bir salon kiralayıp öğleden sonra­ları orada konser verdi.

Dinleyicilerden konsere girerlerken ufak bir ücret alıp yolunu bulan Banister, ayrıca dinleyi­cilerin oturmaları için koyduğu küçük iskemlele­rin aralarına küçük masalar da yerleştirip, üzer­lerinde istediklerini yiyip içmelerine de imkân tanıdı.

İlk Halk Konseri Ne Zaman Yapıldı? 1 – ilk halk konseri

Çoğunlukla yöredeki ayakkabı imalatçıların­dan oluşan dinleyici kitlesi bir yandan yiyip içer­lerken, diğer yandan bir perdenin ardından çalan müzisyenleri dinlerdiler.

Banister, “Kraliyet bandosundan iyi ki de atıl­mışım. Oh be, hem dolaştım, hem bir sürü ünüm oldu.” demiş miydi bilmiyoruz. Ama 1678 yılında hayata gözlerini yumana kadar, Londra’nın çeşitli yerlerinde konserler verip, tarihteki ilkler araşma girdi.


İlginizi Çekebilir.  Tarihteki İlk Trafik Kazası Ne Zaman Oldu?

Yine o yıl Thomas Britton isimli bir başka müzisyen halk konserleri vermeye başladı. Konser alanı ise Clerkenweirdeki kömür depo­sunun üstüydü.

Banister’le başlayıp, Britton’la devam eden bu halk konserleri zamanla öyle popüler bir hale geldi ki, konser dinlemek için Londra’ya gitmek sosyete arasında moda oldu.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar