Ziraat

Kumkuat nasıl yenir? Dikimi ve bakımı…

Kumkuat ya da diğer adıyla kamkat; turunçgiller ailesine ait bir meyvedir. Biçimi limona, rengi portakala, kokusu ise bergamota benzeyen kumkuat, C vitamini yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Meyve kabukları soyulmadan yenir. Peki, kumkuat ne zaman dikilir, bakımı nasıl olmalı? Gelin birlikte inceleyelim…

Günümüzde saksılarda dahi yetiştirilerek süs bitki olarak değerlendirilebilen kumkuatın dikimi 12 ay boyunca gerçekleştirilebilir. Yine de buharlaşmanın az olduğu aylarda dikilmesi çok daha idealdir.

Kumkuat, güneş ışığını alan alanda olmalıdır. Özellikle saksıda yetiştiriliyorsa, saksı yönü haftalık olarak değiştirilmelidir. Bu yön değişimi yapılmazsa güneşe bakan taraftaki yaprakların zamanla o tarafa doğru eğildiği gözlemlenecektir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye'de ormanlardaki ağaç türleri

Kumkuat, meyve verdiği dönemler bolca sulanmalı ve toprağı kurutulmamalıdır. Diğer dönemlerde ise haftada 2 kez sulanması yeterli olacaktır. Sulamada aşırıya kaçılmaması adına da özen gösterilmelidir. Aksi takdirde köklerde çürüme ve yapraklarda cansızlık baş gösterebilir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak