Kimdir?

Nikola Tesla’nın Hayatı ve Buluşları

Nikola Tesla

Nikola Tesla, bilim ve teknoloji dünyasında devrim denilebilecek ve ‘kullanılan ve kullanılmayan’ bir çok buluşta / deneyde imzası olan Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Nikola Tesla’nın hayatı yeni buluşlarla geçmiştir.  Elektriğin kablosuz taşınabilmesi gibi bir buluşu bile, tek başına onu benzersiz bir mucit yapmaya yeterlidir.

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 tarihinde, Sırbistan’ın Smiljan kasabasında dünyaya gelmiştir. Babası papaz, annesi ise pratik ev gereçleri mucididir. Annesinin okuma yazması yoktu ancak Nikola Tesla’ya göre annesi, bir dâhiydi. Babasının papaz olmasını istemesine rağmen Tesla mühendis olmak istiyordu. Nikola ölümcül bir hastalık sırasında, mühendislik okursam çok daha iyi olurum demiş, babası da onu kıramamıştır. Annesinin de desteği ile birlikte fizik ve matematik bilgisini artırdı. Graz’daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdü. Yabancı teknik yapıtları okuyabilmek için, orada, yabancı dil kursunu sürdürdü. Anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrendi.

Nikola ailedeki beş çocuktan biridir. İlk soyadı Draganic’tir. Reşit olunca bu soyadını kullanmak istemediği için mahkemeye başvurup Tesla olarak değiştirmiştir.

Nikola Tesla İcatları

Tesla, Ailesi ile birlikte 1862 yılında Gospić’e göç etti. 1875 yılında Graz Politeknik’e başladı . Burada elektrik alanı bilgisini arttırdı. Ancak kişisel takıntıları ve asosyalliği nedeniyle üçüncü sınıfın ilk döneminden itibaren okulu bıraktı. Bir oto mühendislik şirketinde çalışmaya başlayan Tesla bir süre sonra babasının isteğiyle Prag’ta Charles Ferdinand Üniversitesi’ne başladı. Babası ölünce okulu bıraktı ve 1882 yılında Paris‘e yerleşti.

Nikola Tesla’nın Son Zamanları

Tesla bir vejeteryandır (et yemez).  İnsanlarla doğrudan temas etmekten sürekli kaçınmıştır. Birisi tenine değdiği zaman hemen temizlenmiştir.  Nikola Tesla’nın hayatı bazı garipliklerle de doluydu. Son zamanlarında kendisine elektro şok uyguluyordu. Ölmeden önce Teleforce adını verdiği icadına Amerikan Hükümeti tarafından el konulmuştu.

Nikola Tesla paraya hiç önem vermezdi. Son dönemlerinde artan borçlarından dolayı, sürekli olarak otel değiştirmek zorunda kalıyordu. Son olarak 7 Ocak 1943 yılında ve 83 yaşındayken Newyorker Otelinde bir odada kalp yetmezliği nedeniyle öldü.

Öldükten hemen sonra tüm çalışmalarına Amerikan hükümeti tarafından el konuldu. Bu çalışmaları arasında tesla kafesi adı verilen çalışması da yer alıyordu…

“Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok çalıştığım gelecek, benimdir.”
Nicola Tesla

Nikola Tesla’nın Buluşları

Nikola Tesla’nın Hayatı ve buluşları açısından Paris, bir dönüm noktasıdır. Tesla Paris’e geldiğinde Continental Edison adlı firmada işe başladı.  Bu firma aynı zamanda Thomas Edison‘un fikirlerini Avrupa’da yaymak için kurulmuş bir şirketti.  Nikola Tesla,  akım motorları ve dinamolar ile ilgili  bilgi ve deneyimlerini burada biraz daha geliştirecektir. Bu sayede ilk icadını burada yapar. Tesla’nın ilk icadı, regüle edici kontrol cihazlarıdır. Tesla  Pariste indiksüyon motorları üzerinde de çalışmaya başlamıştır. Dönen manyetik alanlar ilgisini çeker.

Bunu da Okuyabilirsin...  Batuhan Ekşi Kimdir?

Nikola Tesla’nın Buluşları için Paris bir başlangıç olmuştur. İlk icadı olan regüle edici kontrol cihazlarını Paris’te Edison’un avrupa’daki firması olan Continental Edison’da çalıştığı dönemlerde  bulmuştur. Tesla, 1884 yılında eski patronu Charles Batchelor‘un tavsiyesi ve referans mektubu ile Amerika’ya gider. Nikola Tesla’nın Edison’la karşılaşması ilk olarak burada olacaktır.

Tesla’nın eski patronu tarafından verilen referans mektubunda;  “iki büyük adam tanıyorum; biri sensin, diğeri de bu genç adam” yazıyordu.  Thomas Edison’un firması, Newyork’ta Pearl Caddesi‘nin aydınlatma görevini üstleniyordu. 110 volt doğru akım ile çalışan aydınlatma sistemi, uzak mesafeler için yetersiz kalıyordu. Nikola Tesla burada bir süre basit elektrik işlerini yaparak çalıştı.

Doğru Akımla Çalışan Jeneratör

Tesla, Doğru Akımla çalışan jeneratörlerin verimsiz olduğunu görmüş ve konuyu Thomas Edison ile görüşmüştü. Kafasındaki icatlardan bir tanesi olan alternatif akım ile ilgili düşüncelerini Edison ile yaptığı bir konuşmasında açıklamaya çalışmış ancak dikkate alınmamıştı. Bu konuşmanın sonucunda Nikola Tesla  akımlar savaşını başlatmıştır.

İlk Hidroelektrik Santrali Denemeleri

Tesla’nın “Güç elde etmek için Niagara Şelalesini kullanacağım” gibi coşkulu sözleri çoktur. Bu sözler kendisinden sonraki bir çok mucit tarafından da kullanılmıştır. Gerçekte ise şelalenin gücünü kullanmak ve büyük bir enerji elde etmek Telsa’nın çocukluk hayaliydi. Westinghouse firmasının da yardımı ile Niagara şelalesinde hidroelektrik santrali yapımına başladı.  Çalışmaya başlamasından beş yıl sonra hayaline kavuşan Tesla, 1896 yılında Niagara şelalesinde elektrik üretmiş ve 40 kilometre ilerde bulunan Buffalo şehrini aydınlatmayı başarmıştı.

Nikola Tesla’nın bu başarısıyla birlikte şehirdeki jeneratör sayısı hızla arttı ve birkaç yıl sonrasında New York şehri de aydınlatılmaya başlandı. Tesla’nın Edison’a karşı kazandığı ilk zaferi bu başarısı olmuştur. Bu başarıdan sonra Edison, bütün sistemini alternatif akıma göre yeninden düzenlemek zorunda kalmıştır.

Sınırsız Enerji Arayışı

Telsa’nın esin kaynağı doğrudan doğanın kendisi ve eski felsefeydi. Hayalleri arasında yenilenebilir ve sınırsız enerjinin kontrol altına alınması ve verimli kullanılması yatıyordu. Ancak bunun için kusursuz bir mekanizma yaratmak gerekiyordu. Tesla hayalini kurduğu yenilenebilir enerjinin kullanılması ile fosil yakıtlara olan ihtiyacın biteceğini, o zamanlar görmüştü. Fosil yakıtların gezegene geri dönüşü olmayan zararlar verdiğinin farkına varmıştı.

Kablosuz Elektrik İletimi

Nikola Tesla’nın hayatı, hayal ettiği ve gerçekletirdiği buluşlarla doludur. Tesla’nın hayallerinden biri de aynı zamanda en büyük buluşlarından bir tanesi olan kablosuz elektrik iletimidir. 1890 yılında elektriği kablo olmadan hava yardımı ile iletmeyi başarır. İlk deneyini, 40 kilometre uzaklığa yerleştirdiği 200 adet ampulü kablo kullanmadan başarı ile tamamlamıştır. Tesla’nın bunu nasıl başardığı günümüzde halen bilinmiyor. Keza Nikola Tasla icatlarının çoğunu kağıda dökmez, bir kısmını zihninde taşırdı.

Kablosuz ampul yakma deneyi ilk olarak mucidin Colorado Springs bölgesine yerleşmesi ile başladı. Burada çok kötü hava şartları hüküm sürüyordu. Sürekli ortaya çıkan yıldırımları mucit uzun bir zaman boyunca izledi. Aslında mucidin daha önceden farkına vardığı şey, iyonosfer tabakasında enerjinin iletildiğiydi. Bu tabakada hava yoğunluğu az olduğu için iyonosfer tabakası daha iletken bir yapıya sahipti. Mucit aynı şeyin bu atmosfer tabakasına gerek kalmadan yapılabileceğini görmüştü. Bu süreci taklit etmek için, tesla jeneratörü adı verilen ve kendi icadı olan bir makine yaptı. Gerçekten de bu jeneratör sayesinde büyük bir yıldırım üretmeyi başardı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Deniz Uğur Kimdir?

Nikola Tesla kablosuz elektrik üretimi konusunda büyük bir adım atmıştı. Mucidin deneyi sırasında büyük bir gürültü ile yakınlardaki kasaba aydınlanmıştı. Ayrıca aşırı yüklenmeden dolayı kasabadaki elektrik sistemi kullanılamaz hale geldi. Elektriğin kablosuz taşınabilmesi bu deney sayesinde başarılmıştı.

Tesla Türbini

Türbin Tesla’nın  kablosuz elektrik iletimi için icat ettiği makinelerden bir tanesiydi. Çalışma prensibi ise oldukça basitti. Türbinde birbirine yakın olan ve üst üste dizilmiş diskler bulunuyordu. Hava akımı bu diskler arasından geçiyor ve disk bloğunun dönmesi sağlanıyordu. Elektriğin babası bu buluşu ile elektriğe bir kez daha hükmedebildiğini göstermiş oldu.

Tesla ve Robotun İcadı

Tesla projeleri arasında o dönemin gazetecilerinin yakından şahit olduğu ve şaşkınlıklarını gizleyemedikleri radyo kontrollü tekne deneyidir. Mucit deneyini onlarca gazetecilerin gözü önünde oyuncak bir tekneye yerleştirdiği verici ile gerçekleştirdi ve tekneyi uzaktan kontrol etmeyi başardı.

Nicola Tesla’nın patent alan icatlardan bir tanesiydi. Mucit bu icadı ile günümüzde geliştirilen ve insana benzeyen robot çalışmalarının da ilk adımını atmıştır.

Uzaydan Alınan Sinyaller

Tesla, radyoastronominin de temellerini atan mucit olarak bilinir. Tesla, kimselere ayrıntısını açıklamadığı deneyler yapıyordu. Bunlardan birisi de radyo dalgalarını atmosferden aşırarak ileriye götürmesi ve uzaya göndermesi idi. Yakın arkadaşlarına, Mars ve Venüs‘ten radyo sinyallerini almayı başardığını ve bu gezegenlerden yanıt geldiğini anlatıyordu. Günümüzde bu çalışmalar, Tesla ve uzaylılar arasında geçen mesajlaşma olarak anılır.

Radyoyu Bulan İlk Mucit Nicola Tesla

Tarihte radyoyu bulan kişi Marconi olarak geçer. Gerçekte is İtalyan mucit radyo içerisinde yer alan tüm bileşenleri Tesla’dan almıştır.

Ancak Tesla birçok çalışmasının patentini almadı. Yani Tesla buluşları aslında bizim bildiğimizin de ötesindedir. Radyoyu kim icat etti diye birçok kişiye sorsanız, herkes size Marconi cevabını verir.

Aslında radyonun icadı Tesla’nın patentini almadığı 17 adet icadı ile başlıyordu. Tesla Marconi’nin icatlarını kullandığını biliyordu ama izin veriyordu.

1895 yılında nikola tesla 80 kilometrekarelik bir alana radyo yayını yapmaya hazırlanıyordu, fakat laboratuarında çıkan bir yangında tüm çalışmalarını kaybetti. Radyoyu kim buldu sorusu o zaman verilebilecekken, talihsiz kaza sonucunda ileri bir tarihe ertelenmek zorunda kalındı.

Marconi ise radyoyu icat ederek, Nobel ödülüne layık görüldü. Ayrıca icadı sayesinde büyük bir servet sahibi oldu. Aslında Marconi Tesla‘ya radyo vericisi geliştirirken yalnızca asistanlık yapıyordu. Tesla öldükten kısa bir süre sonra patentlerin gerçek sahibi anlaşıldı ve Nobel ödülü Marconi’nin elinden alınarak, gerçek sahibine teslim edildi.

Tesla Gerçek Bir Dahiydi…

Nikola Tesla New York şehrinde J.P.Morgan finansal desteği ile çalışmalarına devam ediyordu. Çalışmaları sırasında, sıra dışı bir şey fark etti. Dünyanın titreşim rezonansı. Çalışmalarını ilerleten nikola tesla dünya ile aynı frekansta titreşim yapabilen osilatör makinesi yaptı. Bu makine daha sonraları Nikola Tesla deprem makinesi olarak anılacaktı.

Tesla deprem makinesi, mucidin dünyanın titreşim rezonansını bulması ile hayat geçmişti. Osilatör öyle güçlü gerilimler meydana getiriyordu ki, nikola tesla’nın deneyleri sırasında deneyin yapıldığı mahallede güçlü sarsıntılar meydana gelmişti. Bazı eşyaların birden bire havalanması da yaşayanlar tarafından şahit olunan olaylar arasındaydı. Nicola Tesla haarp teknolojisinin başlangıcını böylelikle yapmış oldu. Ölümünden sonra FBI tarafından el konulan çalışmalarından bir tanesi de buydu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ercan Ildız kimdir?

Nikola Tesla Haarp projesi ancak günümüzde ortaya çıkmıştır ve hakkında hala spekülasyondan başka bir şey bulunmamıştır. Günümüzde bilinmeyen nikola teslanın icatları arasında en merak edilenler arasındadır.

Yaptığı deprem deneyinden sonra Amerikan hükümeti Tesla ile ilgilenmeye başladı. Her ne kadar Nikola Tesla’nın kitle imha silahları yapma gibi bir düşüncesi olmasa da, Amerikan Hükümeti onun dehasını bu yönde kullanmak istiyordu.

“Tesla insanlığın ebedi olarak minnettarlığını kazanmıştır”
Arthur Compton

Tesla'nın Radarı Bulması Önemlidir

Tesla projeleri dünyadaki insanlara verilmiş bir hediyeydi. Mucit bu şekilde düşünüyordu. Ancak hükümet onu zorla gizli silah projelerinde çalışması için görevlendirmişti. Nikola tesla ilk olarak Macar asıllı matematikçi John Neumann ile birlikte görünmezlik cihazı üzerinde çalıştı. 1930‘lu yıllarda mucit on yıl boyunca bu makinenin geliştirilmesi için zaman harcadı.

Tesla deneyi son zamanlara kadar başarılı olamamıştı. 1943 yılına gelindiğinde Tesla hükümete ait bir denizaltıyı, optik yanılsama olmadan kaybetmeyi başardı. Radarların bile görüntülemeyi başaramadığı denizaltı Philadelphia açıklarında kayboldu ve Norfolk‘ta ortaya çıktı. Tekrar Philadelphia açıklarına dönen denizaltındaki personellerden bazısı yok olmuştu.

Görgü tanıkları bazı personelin ise tuhaf güçlerle ortadan kaybolduklarını ve yıllar sonra tekrar ortaya çıktıklarını anlatıyorlardı. Nikola tesla nın icatları kimseye zarar vermemiştir. Ancak mucit yaptığı bu icattan korkmuş ve insanlara zarar verebileceğini öngörmüştür. Bu yüzden projeden ayrılmış ancak kısa bir süre sonra otel odasında ölü bulunmuştur.

Zaman Makinesi ve Tesla

Tesla,  internet teknolojisinin temelini taa o dönemlerde atmıştı. Global veri iletimi düşüncesini o yıllarda filizlendirmeye başlamış, kafasından sadece ses değil görüntünün de çok uzaklara aktarılması geçmektedir.
Manyetik kuvvetler ile yakından ilgilenen Tesla, yüksek voltajda elektrik kullanarak uzay ve zamanı bükebileceğini fark etmişti.  Zaman makinesi fikrini de böylece diğer boyutlara kapı açma isteği ile dillendirmiş oluyordu.

Tesla zaman makinesi ile ilgili yaptığı deneylerden bir tanesinde yanlışlıkla 3,5 milyon volt elektrik akımına kapılmış ve uzun bir süre bilincini kaybetmişti. Ancak kendisi durumun böyle olmadığını yüksek miktarda elektrik akımından sonra zamanda yolculuk yaptığını söylüyordu. Yani bir anlamda mucidin zihni zaman çizgisini aşmıştı ve geçmiş ve geleceği aynı anda yaşamıştı. Nikola tesla aynı zamanda insan beyninde bulunan alfa, beta ve teta dalgalarının, insanın etrafından enerji alanları yaratabildiğini keşfetmişti. Bu enerji alanlarının gücünün nasıl artırılabileceğini de çevresindeki insanlara anlatmıştı.

Radar Teknolojisinin Temelleri

Tarihte radarı icat eden kişinin 1935 yılında A.Watson Watt olduğu bilinir… Gerçekte ise Tesla’nın icatları arasında  radar cihazının çalışma prensibi, nesneler üzerine radyo dalgalarının gönderilmesi ve bu dalgaların nesnelerden dönmesi ile cihazın bu dalgaları yakalaması üzerineydi. Cihaz bir anlamda kozmik ışınları kullanıyordu.

Tesla icadını ilk defa Amerikan hükümetine 1. Dünya savaşı yıllarında gösterdi ve anlattı. Amerikan hükümeti alman U-botlarının yerlerini bu icat ile tespit edebileceğini anladı ve bu konuda heyet oluşturuldu. Heyetin başına da Edison getirildi. Edison burada da Tesla’nın projesini kabul etmedi.

 Yayınlanma tarihi: 21 Ara 2019, 10:03

Nikola Tesla’nın Hayatı ve Buluşları Kaynakça:
bilgitor.com/nikola-teslanin-hayati-ve-buluslari/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak