İlkler

İlk Savaş Esiri Kampı Nedir?

Tarih 7 Nisan 1797. Bu gün savaşta esir düşen­lerin o anki konumlarıyla anılan bir yere ilk kez toplandıkları gündür. Evet, tarihin esir kampından söz ediyoruz, Norman Cross Despot adındaki bu kampa getirilen ilk esirler, savaşta ölmediklerine pişman olan Fransız askerleridir.

Norman Cross Despot Kampı

Bu tarihten önce tutsak edilen askerler, sivil hapishanelerde, kalelerde ya da su üzerine kurulmuş yüzer zindanlarda tutuluyor, durum bir şekilde idare ediliyordu.

İlk Savaş Esiri Kampı Nedir? 1 – norman despot

Fakat takvimler 1796 yılını gösterdi­ğinde İngiltere’ye getirilen savaş tutsaklarının sayısında öyle bir patlama oldu ki, o kadar insanı yerleştirecek bir mekân bulunamadı. Daha önce konulduktan yerler dolup taşınca, bir esir kampı kurulması mecburi hale geldi.

Bunu da Okuyabilirsin...  İlk Paraşüt Atlayışını Kim Yaptı?

160 dönümlük bir araziye, 500 işçinin 24 saat çalışılarak inşa ettikleri bu kampa tam 8 bin esir konuldu. İkişer katlı 16 ahşap barakaya yerleştiri­len esirler, elbette ki “Oh be ne güzelmiş. Hepimiz bir araya toplaştık.” demediler. Geri kalan çilele­rini çekmeleri için buraySLgetirildiklerinin far­kındaydılar.

Barakaların çevresine gerilmiş tahta perdeler yüzünden, doğru düzgün güneş ışığım bile göre­mediler. Ortalarına dikilen sekizgen biçimli bir gözetleme kulesinden sürekli gözetlendiler. Bu sekizgen kulelerin her bir köşesinde nöbet tutan silahlı muhafızların hedefinden çıkamadılar.

Bu kampa getirilen ilk esirler Reunion” ve “Revolutionnaire” İsimli gemilerden alınan üç yüz kişiydi. Daha sonra onlara diğer Fransız gemilerinden getirilen tutsaklar eklendi. Ardından bunlara Camperdown savaşında ele^geçirilen tut­saklar ilave edildi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Görev Başında Öldürülen İlk Polis Kimdir?

Hayatından bezip kaçmaya kalkışanlar için, eğer vurularak ölme şansına sahip olamadılarsa, diğer tutsaklar tarafından “İşte şimdi yedi ayva­yı…” deniliyordu. Çünkü ahirete ya da dünyaya kaçmayı başaramamış bu esirler, “Kara Delik” denilen hücrelere konularak, kaçmayan niyetlendiklerine niyetleneceklerine pişman ediliyorlardı.

Bu kampta uslu duran esirlere her gün, bira, et, ekmek, tuz ve gün aşırı sebze veriliyor, hafta­da bir kez de ekmeklerine yağ ve peynir sürülü­yordu. Ayrıca esirler kafayı yemesin ya da isyan çıkarmasınlar diye de sportif faaliyetler ve ama­tör tiyatro gibi etkinlikler düzenleniyordu.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak