Kimdir? Kısaca

Andy Weir Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Kaliforniya’nın Davis şehrinde 1972 yılında doğan Andy Weir’in çocukluğu Livermore’da geçti. Parçacık fizikçisi olan babasının etkisiyle çocukluğundan itibaren  Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke  gibi yazarların bilim kurgu eserlerini büyük bir ilgiyle okudu.  Sandia National Laboratories adlı şirkette yazılımcı olarak çalışmaya başladığında daha 15 yaşındaydı. University of California, San Diego’da bilgisayar bilimi bölümünü okudu ancak mezun olamadı. AOL ve Blizzard Entertainment bibi dünya devi şirketlerde yazılımcı olarak çalıştı.  Warcraft II oyununu yazılımcı ekibinden biridir.

Andy Weir ‘in kod yazma dışında edebi ürünler yazmaya başladığı 20 yaşında bu çalışmaları kişisel web sitesinde de yayınladı. Dikkat çeken ilk ürünü bir kısa hikayeydi. “The Egg” DLI hikâye YouTube’’da tek perdelik bir oyuna uyarlanmış şekilde yayınlandı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Danilo Zanna Kimdir?

Weir’a btün dünya tarafından tanınması  ilk romanı olan Marslı sayesinde olmuştur.  2009’da yazılmaya başlanan  Marslı, Andy Weir  ismiyle özdeş hale geldi. Marslı adlı romandaki olayların bilimsel gerçeklere dayanması karakterizedir. Yörünge mekaniği,  Mars’taki koşullar, insanlı uzay uçuşları tarihi, botanik gibi konularda araştırmalar yaptı. Marslı tamamlandığında ücretsiz olarak kişisel web sitesinde okurlarıyla ücretsiz olarak paylaştı.  Eylül 2012 tarihinden itibaren e-kitap formatıyla Amazon.com’da 99 cent’ten satılmaya başlanması da kendisinin değil okurlarının isteğidir. Marslı’nın e-kitap hali Amazon’un en çok satanlar bilim kurgu listesine girdi ve üç ayda tam 35 bin kopya sattı. 2014 yılında kitabın basılı yayın hakkını satın alan Crown Publishing dönemiyle birlikte The New York Times’ın en çok satanlar listesinde 1. sıraya kadar yükseldi. Yine Goodreads okurları tarafından 2014 yılının en iyi bilim kurgu romanı seçildi. Marslı, The Martian adıyla sinemaya uyarlandı ve 2 Ekim 2015 tarihinde vizyona girdi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Gazapizm Anıl Acar kimdir? Yaşı biyografisi

Andy Weir, bekar olup halen Kaliforniya’da yaşamaktadır. Aşırı uçuş korkusundan dolayı uçak yolculuğu yapmamaktadır.

Andy Weir’in Eserleri

Yazarın kişisel web sitesinde yayınladığı bir çok çalışması bulunmaktadır. Marslı en ünlü yapıtıdır.  Andy Weir’in yeni kitabı Artemis ise Türkçeye Emre Aygün tarafından çevrilmiştir ve piysada 2. baskısı yoğun ilgi görmektedir. Artemis, aydaki tek şehirdir ve bilim – teknoloji içeriği baskın olan bir yapıttır. Andy Weir halen uzaylılar, telepati, ışıktan hızlı seyahat gibi konuları içeren Zhek adını verdiği bilim kurgu kitabı üzerine çalışmaktadır.

Bilgitor

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak