Koleksiyon Nedir? Nasıl Yapılır? Koleksiyon Hakkında Her Şey 1 – Koleksiyon Nedir Nasıl Yapılır Koleksiyon Hakkında Her Şey

Koleksiyon Nedir? Nasıl Yapılır? Koleksiyon Hakkında Her Şey

KOLEKSİYON yapmak, aynı türden eşyayı toplamak demektir. Çoğu zaman, eski ve az bulunur nesneler toplanır. Bunun için sabır, titizlik, takipçilik gerekir. Koleksiyon türleri saymakla bitmez ve insanın zevkine, yaradılışına ve kişiliğine göre değişir.

‘Pul koleksiyonu olsun, kibrit kutusu, eski para (nümizmatik), kalay eşya, kurşun asker ve hatta pantolon düğmesi koleksiyonu olsun, ulaşılmak istenen amaç hep aynıdır; az bulunan, ilgi çekici ve başkalarında olmayan şeylere sahip olmak. Tacir, satmak için satın alırken koleksiyoncu, saklamak için satın alır veya değiş-tokuş yapar. Araştırma zevkinin, az bulunur şeylere olan tutkusunun dürtüsüyle koleksiyoncu, genellikle zengin olamaz, para biriktiremez. Bunun için Sacha Guitry şöyle yazmıştır: “İnsan ancak kötü bir muhasebeciyse iyi bir koleksiyoncu olabilir”.

İlginizi Çekebilir.  Kontrplak Nedir? Kontrplak Nasıl Yapılır?

Ne var ki koleksiyoncu, boş zamanlarım çok iyi değerlendiren, meslek ya da çevre gereği bildiklerinin dışında ilginç şeyler öğrenen, diğer koleksiyoncularla ilişki kurarak çevresini genişleten insandır. Kişisel yararlar yanında, koleksiyonculuğun, değerli belgelerin toplanması ve korunması gibi bir anlamı da vardır.

Sanat eserleri koleksiyonları

Koleksiyon anlayışı öteden beri vardı: ‘Atina’da tapınakları ve halka açık yerleri, bu amaçla toplanmış heykeller süslerdi; ‘Romalılar ‘Yunanistan’ı yağma ederek özel galerilerde zengin koleksiyonlar biriktirdiler.

Ortaçağ Fransası’nın derebeyleri, prensleri ve kralları (Louis d’Anjou, V. Charles, Kral Rene) bu tutkuya kendilerini kaptırmışlardı. ‘Rönesans’ta, Roma döneminin “sanat koruyucusu” (meşen) geleneğini sürdüren I. François, ‘Mediciler, *V. Kari vb. sayesinde birçok sanat eseri koleksiyonu gerçekleştirildi. Bunların bazıları, günümüzün ulusal ‘müzelerinin ilk kaynağım oluşturur.


Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Kemençe Nedir Nasıl Çalınır? Kemençe Hakkında Her Şey

Yorumlar

Yorumlar