Tarih

Hammurabi Kanunları

Hammurabi Yasası, M.Ö 1792’den 1750’ye kadar hüküm süren Babil kralı Hammurabi tarafından ilan edilen en eski ve en eksiksiz yazılı yasalardan biridir. Hammurabi kanunları 282 kural içeren ve ticari ilişkiler için standartlar oluşturan adaletin gerekliliklerini karşılamak için para cezaları ve kurallar içerir. Yasa işgalciler tarafından yağmalanan ve sonunda 1901’de keşfedilen büyük, parmak şeklinde bir siyah taş sütun üzerine oyulmuştur.

Hammurabi kimdir?

Hammurabi, Orta Mezopotamya’da (bugünkü Irak) M.Ö 1894-1595 yılları arasında yaşamış. Ailesi batı Suriye’deki yarı göçebe bir kabile olan Amorites’den geliyordu ve adını ‘’aile’’ anlamına gelen Hammu ve ‘’büyük’’ anlamına gelen rapi’den alıyordu. Saltanatının 30. yılında Hammurabi, krallığını Dicle ve Fırat nehri vadisinde yukarı ve aşağı genişleterek, Asur, Larsa, Eshunna ve Mari krallıklarını tüm Mezopotamya sallanıncaya kadar devirmeye başladı.

Bunu da Okuyabilirsin...  II. Bayezid Dönemi Savaşları ve Gelişmeleri (1481-1512)

Hammurabi Yasası Nedir?

Hammurabi Yasası’nı içeren siyah taş sütun, dört tonluk tek bir diorit levhasından oyulmuştur, bu da oyma için dayanıklı ancak inanılmaz derecede ağır bir taştır.

Hammurabi Kanunları 1 – hammurabi

Tepesinde, Babil adalet tanrısı Shamash’tan bir ölçüm çubuğu ve bant ile sembolize edilen yasayı alan ve ayakta duran Hammurabi’nin iki buçuk metrelik bir kabartması var. Yedi metrelik beş inçlik anıtın geri kalanı kesilmiş çivi yazısı metninin sütunlarıyla kaplıdır.

Hammurabi’nin saltanatı sonunda derlenen metin, Hammurabi’nin adil ve dindar kuralını kutlayan nesir arasındaki yasal emsallerden oluşan bir koleksiyondan daha az prensiplerin ilan edilmesidir. Hammurabi Yasası, “lex talionis” doktrininin veya bazen “göze göz” olarak bilinen çile yasalarının en eski örneklerinden bazılarını sunar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kiptiler Kimlerdir, Nereden Gelmişlerdir? Kiptiler Hakkında Her Şey

Hammurabi Kuralları, bazen suçlu birinin dilinin, ellerinin, göğüslerinin, gözünün veya kulağının çıkarılmasını talep eden birçok sert ceza içerir. Ancak yasa aynı zamanda suçlanan bir kişinin suçlu olduğu kanıtlanıncaya kadar masum olduğu düşünülen en eski örneklerden biridir.

Hammurabi Kanunları 2 – hammurabi kanunları e1470079793900

282 hükmün tamamı şart biçiminde yazılmıştır. Örneğin, bir erkek bir öküz çalarsa, değerinin 30 katını geri ödemelidir. Yazılar aile hukukundan profesyonel sözleşmelere ve idare hukukuna kadar uzanıyor ve çoğu zaman Babil toplumunun üç sınıfı olan mülk sınıfı, serbest meslek sahipleri ve köleler için farklı adalet standartlarını ortaya koyuyor. Hastalığın tedavisi için doktorun ücreti, bir beyefendi için 10 şekel, bir köle için 2 şekel ve azat edilenler için ise 5 şekel olarak belirlenmiştir. Kötü muamele eden doktorlar için ise cezalar mevcuttu, zengin bir hastayı öldüren doktorun elleri kesilirken, mağdur edilen bir köle için ise sadece tazminat ödemesi gerekiyordu.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak