1. Mehmet (Çelebi) Dönemi Olayları Ve Savaşları (1413 -1421) | Onlinezeka
Tarih

1. Mehmet (Çelebi) Dönemi Olayları ve Savaşları (1413 -1421)

Anadolu’da Siyasal Birliği Yeniden Kurma Çalışmalarının Başlaması

Osmanlı Devleti Ankara Savaşı’ndan sonra Anadolu’daki topraklarının bir kısmını kaybetmişti. Çelebi Mehmet, daha Fetret Devri’nin yaşandığı sırada Saruhanoğulları Beyliği’ni ele geçirerek, Anadolu’da Türk siyasal birliğini yeniden sağlamaya yönelik ilk adımı atmıştır (1410).

Hükümdarlığı ele geçirdikten sonra da Aydınoğullarından İzmir’i, Karamanoğullarından Akşehir, Beyşehir ve Seydişehir’i almış, Candaroğullarına ve Menteşeoğullarına hakimiyetini kabul ettirmiştir.

Şeyh Bedreddin İsyanı

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında tanınmış bilim adamlarından olan Şeyh Bedreddin, İran ve Mısır medreselerinde eğitim görmüş, tasavvuf üzerine çalışmalar yapmış ve kendine özgü fikirler ortaya atmıştır. Görüşleri Osmanlı Devleti’ndeki İslâm anlayışına uymuyordu. Bu nedenle kovuşturmaya uğrayan Şeyh Bedreddin, Rumeli’ye kaçmıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Karlofça Antlaşması Nedir, Ne Zaman Yapılmıştır?

Şeyh Bedreddin, müridlerinden Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal’i Ege Bölgesi’ne göndererek isyan ettirmiştir. Bu arada Şeyh Bedreddin de Rumeli’de Deliorman’da ayaklanmıştır. Ancak isyan bastırılmış, Şeyh Bedreddin yakalandıktan sonra yargılanarak idam edilmiştir (1420).

Mustafa Çelebi İsyanı

Timur’un ölümünden sonra serbest kalan Mustafa Çelebi, Anadolu’ya gelerek Bizans’ın desteğini sağlamış ve Çelebi Mehmet’e karşı hükümdarlık iddiasıyla isyan etmiştir. Ancak yenilerek Bizans’a sığınmış, Çelebi Mehmet ile anlaşan Bizanslılar da para karşılığında Mustafa Çelebi’yi hapsetmiştir.

I. Mehmet Neler Yapmıştır (Özet)

  1. Ankara Savaşı sonrasında dağılma tehlikesi geçiren devleti yeniden toparladığı için Osmanlı Devleti’nin ikinci kurucusu kabul edilir.
  2. Bizans’a sığınan Mustafa Çelebi’yi serbest bırakmaması için bu devletle anlaşma yaptı.
  3. Ankara Savaşı ile dağılan Anadolu Türk birliğini, Saruhanoğulları Beyliği’ni ortadan kaldırarak yeniden kurmaya başladı.
  4. Venedik ile yapılan ilk deniz savaşını Çalı Bey komutasındaki Osmanlı donanması kaybetti (1416).
Bunu da Okuyabilirsin...  Meşrutiyet Döneminde Halk Eğitimi İçin Yapılan Çalışmalar
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak