Ziraat

Kaç çeşit mandalina var?

Ilıman iklimleri seven mandalina, turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Sarı, turuncu ve kırmızı renklerde olan mandalina, etli yapıya sahip sulu bir meyvedir. Ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz’de yetiştirilen mandalinanın birçok çeşidi vardır. Peki, bu çeşitler nelerdir?

Ellendale mandalina: Meyvesi büyüktür. Hoş kokusunun yanı sıra sulu, lezzetli ve asit oranı orta derecededir. Şubat-Mart gibi hasadı yapılır.

Dobashi mandalina: Soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır; güçlü ve ufak dikenlere sahip dallar vardır. Erkencidir. Kabukları incedir.

Robinson mandalina: Dalları dikensiz ve kırılma eğilimindedir. Yaprakları mızrak şeklindedir ve geniştir. Pürüzsüz ince kabuğu vardır. Büyük ve lezzetlidir. Oldukça suludur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Mısır Tarımı

Lee mandalina: Robinson çeşidine göre daha daha zayıftır. Koyu kırmızı renge sahiptir, ince kabuğu vardır, kolay soyulur. Gevrektir; hoş kokusu vardır.

Sanburst mandalina: Erken hasat edilen çeşittir. Meyvesi baş ve çiçek burnu ucundan basık, kabuk rengi turuncudan kırmızıya doğru giden tondadır. Kasım ortası ile Aralık ayında olgunlaşır.

Fremont mandalina: Ağaçları dike büyüme eğilimindedir. Dallar dikensiz, meyve kabuğu pürüzsüz ve koyu kırmızıdır. Erken yaşta meyve verir. Kabuk meyve etine sıkı bağlıdır. Bir yıl meyve verir, bir yıl vermez.

Minneola mandalina: Yaprakları sivri uçlu ve geniştir. Meyveleri büyüktür, armudi bir görünümü vardır. Sulu ve mayhoş tadı vardır. Hasadı Aralık ayında balar, Mart başına kadar sürer.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kumkuat nasıl yenir? Dikimi ve bakımı...

Satsuma mandalina: Eni boyundan uzundur. Akdeniz’de ‘Rize mandalini’ olarak bilinir. Erkencidir. Meyve kabuğu incedir, kolay soyulur. Çekirdeksiz yapıdadır, yüksek derecede tadı vardır ve keskin bir kokusu vardır. Hasadı Eylül sonu ve Ekim başıdır.

Okitsu mandalina: Güçlü bir ağaç yapısı vardır. Erkencidir. Meyveleri yassı yapıda ve büyüktür. Çekirdeksizdir. Şekerlidir, kabuğu kolay soyulur. Satsuma’ya göre 2-3 hafta daha erken hasat edilmektedir.

W. Murcott mandalina: Kabuk rengi kırmızıya yakındır. Meyvebib iç kısmı parlak turuncudur. Hasadı Şubat-Mart gibidir. Oldukça tatlıdır.

Nova mandalina: Ağaçları büyük, yaprakları parlaktır. Meyve eti kalitelidir. İri ve lezzetlidir. Çekirdeklidir. Verimi yüksek bir çeşittir. Kasım-Aralık gibi hasat edilir.

Orri mandalina: Kabuğunun rengi turuncudur. Suludur. Şubat-Nisan gibi hasat edilir. Tatlıdır, asidi düşüktür. Kolayca soyulur. Bir adet meyvesi ortalama 120 gramdır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak