Arap Baharı, Tunus’ta bir gencin kendisini yakmasıyla Arap dünyasında oluşan bunalım dönemini ifade eder.

Tunus’ta Muhammed Buazizi, okuduğu mesleği icra edemediği için seyyar şekilde meyve ve sebze satmaktadır. 17 Aralık 2010 tarihinde Buazizi’nin yanına gelen zabıta, ona ruhsatsız şekilde iş yapamayacağını söyler. Buazizi ile zabıta arasında tartışma başlar. Buazizi, kendisine hakaret eden ve tokat atan zabıtanın tutumunu sindiremez; proesto için valiliğin önünde kendisini ateşe verir.

Buazizi’nin kendisini yakmasıyla Tunus’ta halk sokaklara dökülür ve protestolar başlar. Tunus’ta yaşanan bu gelişmeler Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Ürdün ve Yemen gibi ülkeleri de etkilemiştir. Buazizi’nin protestosu, Arap dünyasındaki taşları yerinden oynatmaya başlamıştır.

Buazizi’nin kendisini yakmasıyla cesaretlenen halkların sokağa dökülmesinin ardında; siyasi yozlaşma, adaletsizlik, ekonomik problemler, gelir dağılımındaki adaletsizlikler, diktatörlük gibi etkenler vardı.

İlginizi Çekebilir.  Devletçilik İlkesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sokaklarda yaşanan protestolar sonrası birçok kişi yaşamını yitirmiş ancak bu olaylar sonucunda zafer elde edebilen bir taraf olmamıştır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar