Kimdir?

Feridüddin-i Attar Kimdir? Hayatı

Feridüddin-i Attar 1120-1194 yılları arasında yaşamış, babası ilaç ve güzel kokular satardı. Bu işi yapanlara da “attar” denirdi. Çocukluğunu babasının yanında attarlık öğrenerek geçiren Ferîdüddîn, işinden arta kalan vakitlerde büyük âlimlerin yazdıklarını okurdu.

Bir gün bir derviş, dükkânının önünden geçerken içeri bakıp bir “Ah!” çekti. Ferîdüddîn-i Attâr ona, neden baktığını ve niçin ah çektiğini sordu. Derviş: “Benim yüküm hafif. Dünyada hırkamdan başka bir şeyim yok. Bu dünya pazarından kolayca geçerim. Fakat sen bu kadar ağır yükle kendi başının çare­sine nasıl bakarsın?” dedi. Attar ona, “Bu dünyadan nasıl geçip gidersin?” diye sordu. Derviş de: “Hırkayı sırtımdan çıkarır, başıma yastık yaparım, canımı Hakk’a teslim ederim” demesiyle birlikte hırkasını çıkardı ve başının altına koydu, orada canını teslim etti. Ferîdüddîn-i Attâr bu olaydan çok etkilendi. Zaten dinini öğrenme arzusuyla doluydu. O günden sonra varını yoğunu sadaka olarak dağıttı. Ömrünün geri kalanını ilim, irfan öğrenmekle geçirdi.

Feridüddin-i Attar Kimdir? Hayatı 1 – feriddudini attar

Hayatına hem öğrenip hem de yazarak devam etti. Ömrü boyunca iman ve ahlak temalarını anlamaya ve anlatmaya çalıştı. İnanç ve ırk ayrımı gözetmeyen insan sevgisi kitaplarının her satırına sindi. Batı ve Doğu’dan birçok yazar onun etkisinde kaldı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Merve Kondak Astekin kimdir?

Mevlânâ daha on yaşlarındayken babasıyla Nişabur’a gittiğinde Attâr ile görüşmüştü. Ferîdüddîn-i Attâr. Mevlânâ’yı görür görmez onun dehasını fark etti ve babasına müjdeledi. Mevlânâ da onu, ilk üstadı olarak kabul etti. Üstadının kendisine ithaf ettiği kitap olan Esrarnâme yi hayatı boyunca yanından ayırmadı. Ve onun hakkında şöyle dedi: “Attâr, aşkın yedi şehrini gezdi de, biz ancak bir sokağının dönemecindeyiz!”

Feridüddin-i Attar’ın Ölümü

Ferîdüddîn-i Attâr, Moğol istilasında bir Moğol askerine esir düştü. Halk, askere, “Bu ihtiyarı öldürmekten vazgeçersen sana bin altın veririz” dedi. Fakat Attâr ona, “Sakın beni bu fiyata satma, çünkü kanımın değeri bu değildir” dedi. Asker de satmaktan vazgeçti. Bir süre sonra başka biri geldi ve askere, “Onu öldürmekten vazgeçersen sana bir torba saman veririm” dedi. Attâr: “İşte beni şimdi sat. Çünkü esas değerimi buldum” dedi. Moğol askeri bu sözlere çok sinirlendi. Bu öfkeyle Ferîdüddîn-i Attâr’ı acımasızca öldürdü…

Feridüddin-i Attar Kimdir? Hayatı 2 – feriduddin attar hz den nasihatler

Ferîdüddîn-i Attâr Sözleri

-Verdiği öğüdü biraz tutan, bunu başkalarına da dinletebilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Serkan Keskin Kimdir? Kaç Yaşında?

-Allah’ı unuttuğun an, yoldaşın şeytan olur.

-Çok yemek, hastalık mayasıdır.Tane, toprağa düştüğü için el üstünde gezdiril­ir; başak baş çektiği için ayaklar altında ezilir.

-Dost kötü günde belli olur. İyi günde binlercesi bulunur.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak