Genel Kültür

Proje Nedir? Önemli Projeler ve Özellikleri

Bazı kavramlar hayatımızın bir parçası olmuşcasına sık kullanılmasına rağmen bir o kadarda anlamı dışında kullanılmaktadır. Proje kavramı da bunlardan biridir. Proje nedir sorusunun yanıtını aramadan önce proje kavramının kökenine kısaca değinelim. Dilimize Fransızca projet kelimesinden geçen ve proje olarak kullandığımız kelime, Latince projicereden türemiştir. Bir şeyi ileriye atmak anlamındadır.

Proje, belirlenen zamanda başarı hedefi olan planlara kısaca proje denir. Bir probleme çözüm bulma amaçlı ve başarı odaklıdır. Proje aynı zamanda bir süreç olup başarı hedefi gerçekleştiğinde bu süreç de bitmiş olur. Projenin başlama ve bitiş süresi bellidir. Sınırlı bir finansman kaynağı olur. Bir ekip tarafından çeşitli kaynaklar kullanılarak yürütülen çalışmalarda nitelik ve müşteri memnuniyeti ön planda tutulur. Süreçte olası risklerin yönetilmesi önem arz eder. Kapsamı tanımlanmış olan projenin hedeflerine uygun özgün bir planı başlatma, yürütme, kontrol etme ve sonuç almak şarttır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Garantili SEO Var mıdır? Başarılı SEO Teknikleri Nelerdir?

Projenin özellikleri

Projeler, operasyonlardan farklıdır. Projeler kalıcı değildir, bir defaya özgü sonuçları olur ve en önemlisi tamamlanınca sonlanır. Operasyonlar ise sürekli yapılagelen ve genellikle değişmeyen çalışmalardır. Operasyonların sonuçları pek değişmez.

Projelerin başarılı olması yani sonuç alınması için bir kaynağa gereksinimi vardır. Projenin uygulaması çoklukla ayrıntılı bir plana dayanır. Bu planlar dış faktörleri ve sınırlamaları da göz önünde bulundurularak yapılır. Planlama, uygulama ve proje denetimi, proje yönetiminin primer hedefidir. Bazı projeler için özel ve geçici olarak proje grubu ve çalışma grubundan oluşan bir organizasyon kurmak gerekebilir. Büyük çaplı projelerin alt projelere bölünmesi mümkündür.
Bir proje, benzersiz bir ürün veya hizmetin yaratılmasını sağlayan bir faaliyettir. Bu nedenle rutin faaliyetleri gerçekleştirmek için üstlenilen çalışmaları proje olarak kabul etmek mümkün değildir. Proje fikri, planı ve yönetimi ile sistemli bir süreçtir.

Bunu da Okuyabilirsin...  25 Amazing Facts You Didn’t Know About Animals

Bazı önemli projeler

Türkiye Kentsel Dönüşüm Projesi (Türkiye genelinde 20 yıl boyunca planlanan projede, olası deprem zararını azaltmak için 7 milyon eskimiş binanın yıkılacağı ve yenileneceği öngörülüyor.)
Apollo projesi: Bir insanı Ay’a indirip dünyaya geri getirme projesi.
Güney – Kuzey Su Transferi Projesi (Yangtze Nehri’nden kuzeydeki verimsiz Çin topraklarını sulamak için geliştirilen dev proje)
İnsan Genom Projesi (İnsan genomunun haritasını çıkarma projesi)
Londra Çapraz Hat Projesi (Avrupa’nın en büyük altyapı projesi)
Manhattan Projesi: İlk nükleer silahı ortaya çıkardı.
Norveç Sognefjord projesi (Doğal güzelliği bozmamak için köprü yerine su altı yüzer tünel)
Polaris füzesi projesi: bir ICBM kontrol sistemi.

Kaynak: Proje Nedir? Önemli Projeler ve Özellikleri

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak