Amazon.com tarafından yönetilen ABD merkezli bir internet şirketi olan Alexa, web sitelerinin ziyaretçi trafiği ile bilgi veren otorite bir sitedir. Dünya geneli ve ülke bazlı olarak web sitelerinin sıralaması, trafiklerinin kaynakları, benzer siteler, sitenin anahtar kelimeleri, hit kaynakları gibi daha bir çok bilgileri içeren web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Günümüzde web sitelerinin marka değerleri ile doğru orantılı bir derecelendirme sistemi sunan Alexa, dünya genelindeki tüm web siteleri için belirleyici öneme sahiptir. Alexa’nın bu özelliği Aleax istatistiklerine dayanmaktadır.   “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerin derlenmesiyle elde edilen istatistiklerin güvenlirliğinden ve geçerliliğinden şüphe edilmez.

İlginizi Çekebilir.  Yüz Tanıma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Faydaları Nelerdir?

Örnek olarak Bilgitor’un Alexa değerlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Alexa Toolbar Nedir? Alexa Toolbar Ne İşe Yarar?

Alexa’nın ücretsiz olarak site sahiplerine sunduğu bir araç olan Alexa Toolbar’ı bilgisayarınıza yükleyerek önemli avantajlar elde edebilirsiniz.

Web sitenizin ziyaretçi performansını sürekli olarak izleyebilir, ziyaret ettiğiniz sitenin de ziyaretçi performansını anında görebilirsiniz.

Alexa Toolbar’ın arama kutusu ile Google’da  arama yapabilirsiniz.  Sitelerinizin Google PageRank değerlerini ve Alexa sıralamasını sürekli olarak izleme olanağınız olur. Ziyaret ettiğiniz herhangi bir site ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz (sitenin sahibi, e-posta adresi, telefonu, iletişim bilgileri vb.)
Ziyaret ettiğiniz siteye gelenlerin daha sonra hangi siteleri ziyaret ettiklerini görebilir, özellikle arama yaparken ilgili siteyi bulma olanağınızı artırırsınız.


İlginizi Çekebilir.  Kastamonuspor - Erzincanspor maçı hangi kanalda?

Türkiye’deki Alexa Sıralaması İlk 10

1 Google.com
2 Youtube.com
3 Google.com.tr
4 Sahibinden.com
5 Facebook.com
6 Ensonhaber.com
7 N11.com
8 Live.com
9 Hepsiburada.com
10 Hurriyet.com.tr

Kaynak:
Alexa.com

bilgitor.com/alexa-nedir-alexa-ne-ise-yarar/

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar