Eserin Yazarı: Cengiz Aytmatov
Eserin Türü: Roman

Roman kahramanı Yedigey Cangeldin, cepheden döndükten sonra, Kazak bozkırlarında küçük bir aktarma istasyonunda çalışmaya başlar. Burada tanık olduğu ve uzak geçmişine çağrışım yapan olaylar, gerçekte bir siyasi rejimin gümbür gümbür çöküşünün nedenleridir.

Yedigey’in çok eski ve yakın arkadaşı olan Kazangap ölür. Onun için cenaze töreni düzenlenir. Bu törene Kazangap’ın şehirde oturan oğlu ve kızı da çağrılır. Kazangap’ın cenazesi mezarlığa götürülürken, Yedigey kendinin ve milletinin geçmişini acı tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. O gün, onun için “asra bedel bir gün” olur.Gün Olur Asra Bedel Romanının Özeti - Cengiz Aytmatov 1 – gün olur asra bedel

Mezarlığa geldiklerinde mezarlığın üzerine bir uzay üssünün kurulmuş olduğunu görürler. Cenazenin gömülmesine izin verilmez.
Öte yandan Rus-Amerikan ortak araştırması sonucunda kozmonotlar, uygarlık düzeyi dünyanınkinden çok daha yüksek bir gezegen keşfetmişlerdir.

Bu gezegende yaşayanlar dünyalılarla ilişki kurmak istedikleri halde, dünyalı yöneticiler daha yüksek bir uygarlığı, daha iyi bir yönetimi zararlı buldukları için bu isteği reddederler.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorumlar

Yorumlar