Deniz Ve Göller Neden Üstten Donar? | Onlinezeka
Soru-Cevap

Deniz ve Göller Neden Üstten Donar?

Kıızey ülkelerinde bazı göller o kadar . yoğun bir buz kütlesiyle kaplanır ki. üzerinde yürümek ya da buz pateni yapmak mümkün olur. Çünkü denizlerin ve göllerin en önce üst yüzeyleri donar. Bunun iki sebebi vardır.

1-Birincisi denizlerin ve göllerin sadece üst­ten soğuyabilmesidir. Havanın ısısı ne kadar değişken olursa olsun denizlerin alt kısım­ları sürekli olarak sıcaklığını korur. Deni­zin alt katmanlarının ısının değişmesi ancak volkanik olaylara bağlı olarak deniz taba­nında meydana gelen bazı hareketlenmeler nedeniyle olabilir. Ancak denizin alttan ısı kaybetmesi hiçbir zaman mümkün değildir. Bu nedenle hava soğuk olduğu zamanlarda mutlaka en önce denizlerin üst yüzeyi ısı kay­beder. Isı alttan üste doğru azalır. En soğuk yer en üstte kaldığı için donma da buradan başlar.

Deniz ve Göller Neden Üstten Donar? 1 – donan göller 1

2-ikinci sebep ise buzun yoğunluğunun sudan daha az olması dolayısıyla suyun kal­dırma kuvvetinin etkisiyle yüzeye çıkması­dır. Ayrıca suyun yoğunluğunun 4 santigrat derecede en yüksek değere ulaşması da bu olayın sebeplerinden biridir. Çünkü kaldır­ma kuvveti yoğunluk farkıyla da bağlantılıdır. Eğer suyun sıcaklığı her yerde 4 derecenin üzerindeyse sıcak su yukarı çıkar soğuk su ise aşağıya iner. Ama eğer ısı bu derecenin altına inerse bu sefer soğuk su yukarı çıkar ve sıcak su aşağıya iner. Böylece en soğuk yer olan yukarı kısım en önce donmaya başlar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Şeker Yedikten Sonra Vücutta Neler Oluyor?
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak