Bitkilerin Yaprakları Neden Yeşildir? | Onlinezeka
Soru-Cevap

Bitkilerin Yaprakları Neden Yeşildir?

Bitkiler dünyasında hâkim olan yeşil rengi oluşturan ana madde klorofildir. Son derece önemli bir madde olan klorofil bitki hücresi­nin sitoplâzmasında dağınık halde bulunan kloroplastlardaki bir pigmenttir. Güneşten aldıkları ışığı yutacak özelliğe sahip olan bu pigmentler yalnızca yeşil rengi yansıtırlar. Ayrıca yapraklara yeşil renk vermelerinin yanı sıra, fotosentezin gerçekleşmesini de sağlarlar.

Yeşil yapraklı bitkiler fotosentez işlemin­de değişik renklerin birleşiminden oluşan güneş ışığını kullanırlar. Güneş ışığındaki renklerin en önemli özelliklerinden biri ener­ji yüklerinin birbirinden farklı olmasıdır. Bu renklerin ayrıştırılması ile ortaya çıkan renk dizisinin bir ucunda kırmızı ve sarı tonları, öbür ucunda da mavi ve mor tonları bulunur. Bitkiler fotosentez sırasında Güneş ışınla­rından en çok enerji taşıyanlarını emerken, yeşil tonlardaki renklerin enerji yükü daha az olduğu için, yapraklar bu dalga boylarındaki ışınların az miktarını soğurup büyük bölümünü yansıtırlar.

Bitkilerin Yaprakları Neden Yeşildir? 1 – yeşil yaprak

Bitki, Besini Nasıl Oluşturur?

Yapraklar bütün bu işlemleri kloroplastlarda bulunan klorofil pigmentinin yardımıyla gerçekleştirirler. Bitkiler ışık parçacıklarından aldıkları enerjiyle su moleküllerini kırar ve oksijen ile hidrojen molekülleri elde ederler. Bu şekilde sağlanan hidrojen, bitkinin yaşa­mını sürdürmesi için karbondioksit gazındaki İmrbon atomlarıyla reaksiyona girerek bit­kinin öz suyu haline dönüşür. Daha açık bir deyişle, canlı bir makine olarak yaratılan bitki kendi besinini oluşturmuş olur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Toprak Kokusunun Kaynağı Nedir?
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak