The title of the page
Soru-Cevap

Derimiz Vücudumuzun Ne Kadarını Oluşturur?

Aynaya baktığımızda korkmuyor ve karşınıza çıkan görüntüden korkmuyorsak, bunu vücudunuzu saran deriye borçlusunuz. Yüzünüzün ve bedeninizin kılıfı olan deriyi kaldırdığımızda karşımıza ne çıkacağını bir düşünün. Kaslar, damarlar, kan ya da yağlardan oluşan vücudumuz, üzerindeki deri sayesin­de estetik ve güzel bir görünüm kazanır.

Deri aynı zamanda insanın dış dünyayla iletişimini sağlayan bir haberleşme aracı­dır. Çünkü hissetme duyusu derideki algıla­yıcılar kanalıyla çalışmaktadır. Derinin her santimetre karesinde dokunma hissini algı­layan ve bulunduğu yere göre farklı görevleri olan duyu hücreleri vardır, örneğin acıyı ya da sıcağı algılayan alıcılar farklıdır. Deride sıcaklığı algılayan 30.000 ve acıyı hisseden 3.500.000 alıcı vardır. Bu nedenle elimiz yan­dığında önce sıcağı sonra acıyı hissederiz.

Derimiz Vücudumuzun Ne Kadarını Oluşturur? 1 – insan derisinin yapısı

Derinin işlevini tam olarak görebilmesi için yapısında yer alan daha pek çok unsur bulunur. Algılayıcı sinirler, dolaşım kanalları, havalandırma sistemleri, ısı ve nem ayarlayıcılar bunlardan bazılarıdır. Ayrıca deri birbirine zıt olan iki özelliği aynı bünyede barındırır: Esneklik ve sağlamlık. Son derece esnek bir yapıya sahip olmasına rağmen bir o kadar da sağlam olması nedeniyle korucuyu yönü oldukça fazladır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Dondurulmuş Sebze ve Meyveler Besin Değerini Korur mu?

Derinin vücudumuzda kapladığı alan ise ortalama 2 metrekaredir ve ağırlığı 3 kilog­ramdır. Ancak deri tüm hayatımız boyunca aynı kalmaz. Deri hücreleri haftada bir yenilenirler. Bu nedenle yaşamımız boyunca ortalama 20 kilogram deri hücresi üretildiği­ni söyleyebiliriz.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu