The title of the page
Eğitim

İlköğretim Haftası

Pandemi nedeniyle ders yılının rutinleri bozuldu. İlköğretim Haftası etkinlikleri de bu nedenle koşullara göre belirlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı, Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesinde ilk sırada bulunan İlköğretim Haftası, Eylül ayının 3. Haftası olarak belirtilmiştir. Ancak bu yıl okulların 21 Eylül 2020’de açılacağı dikkate alındığında MEB tarafından gönderilecek resmi bir yazıyla netleşmesini bekliyoruz.

Bakanlığa bağlı okullarında, sene başı öğretmenler kurulu toplantısında belirlenen öğretmen görevlendirmelerine uygun olarak, haftanın kutlama programı hazırlanır. İlköğretim Haftası kutlama etkinlikleri bu programda belirlenir. Program ve ekleri, tören inceleme kurulu tarafından incelenip uygun görüldükten sonra okul müdürlüğüne sunulur. Programda etkinliğe katılacak öğretmen ve öğrencilerin konuşmaları, okuyacakları şiirleri ve görsel sunumları bulunur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Müfredat Taslağına Yoğun Atatürkçülük Önerisi

2020 – 2021 İlköğretim Haftası Kutlama Programı

Belirli Günler ve Haftalar için yapılan kutlama ve etkinliklerde öğrenci odaklı yaklaşım önemlidir. Öğrencilerin bu etkinliklerde rol alması teşvik edilmelidir. Programın hazırlanmasında görev alan öğretmenlerin rehberliği bu noktada önemlidir. Kutlama Programı için bir kız, bir erkek öğrenci sunucu görev alır.

Program ve etkinlikler Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra okul müdürünün konuşması ile devam eder. Öğretmen konuşması sonrasında farklı sınıflardaki öğrenciler 3, 4 şiirler okur. Sunucular, konuşma aralarında eğitim öğretim ve okul hakkında özlü sözlere yer verirler.

İlköğretim Haftası kutlamalarında; Atatürk’ün eğitim ve öğretim ile ilgili görüşleri mutlaka anlatılmalıdır. Yine kitap, eğitim veya okumak temalı bir kısa hikaye okunur. Okul, kitap, ders yılı vb temalı şiirlerden sonra dans gösterileri, halk oyunları vb sunumu ile kapanış gerçekleşir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Meb Açıklamalıdır, Nedir Bu Torpil Listesi?

İlköğretim Haftası’nda Okul Müdürünün Yapacağı Konuşma

Okul müdürünün konuşması, hitap kurallarına göre başlar. Konuşmanın kısa ve öz olması, akıcı bir içeriğe sahip olması önemlidir. Okul müdürünün ilköğretim haftası için hazırlayacağı konuşma internetten alınma veya hazır metin olmamalıdır. Bununla birlikte hitap cümlelerinden sonra İlköğretim Haftası niçin kutlanmaktadır? Sorusunun kısa yanıtı konuşmada olmalıdır. Bundan sonrası her okulun kendi yapısına göre hazırlanmalıdır. Konuşmada öğrencilerin gelecek nesiller olduğu, Atatürk’ün eğitime verdiği önem, ülke ve insanlık sevgisi, okumanın faydaları, bilim ve teknolojinin önemi kısaca vurgulanmalıdır. Okul müdürü konuşmasında son olarak iyi temenniler sunulmalıdır.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de İlköğretim Haftası 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de İlköğretim Haftası 1 – google play indir e1608493225897

İlköğretim Haftası’nda Öğretmenin Yapacağı Konuşma

Okul müdürü konuşması gibi kısa, sade olmalıdır. İnternetten veya başka yerden alınıp, değiştirilip hazırlanan hazır konuşma metinleri yerine bizzat öğretmen tarafından hazırlanmış olması gereklidir. Konuşmada Atatürk’ün eğitime verdiği önem vurgulanmalı, öğrencilerin ve katılımcıların sıkılmayacağı oranda konuşma aralarında eğitim öğretimle ilgili veciz sözle söylenmelidir.


Bunu da Okuyabilirsin...  Türk Öğrenciler İçin Avrupa’ daki En İyi Üniversiteler

Öğrenciler Günü
İlköğretim Haftasının son günü kutlanır.

bilgitor.com/ilkogretim-haftasi/

Yorumlar

YorumlarBir Yorum

  1. İlköğretim Haftası, içinde bulunduğumuz çağda yüksek öneme sahip olan bilgiyi öne çıkarmak ve bilginin güç olmasında eğitimin rolü nedeniyle çok önem verilmesi gereken bir haftadır. İlköğretim Haftası kutlamalarının gelişigüzel değil de devlet erkanının katılımıyla kutlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu