The title of the page
Eğitim

Ders Çalışmak İçin Motive Olmanın 12 Yolu

Ödev Yapmak ve Ders Çalışmak İçin Motive Olmanın 12 Yolu

Okulu çok seviyor olsanız bile, ev ödevinizi yapma konusunda motive olmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Her konuda olduğu gibi, ödev yaparken de kişisel hedefler belirlemek ve sıkılmadan çalışmak için kendi ilham kaynağınızı bulmak çok önemlidir. Ayrıca, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirerek odaklanmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Peki, ödev yapmak için nasıl motive olabilirsiniz? Bu sorunun cevaplarını aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

Çalışma Öncesinde Fiziksel İhtiyaçlarınızı Giderin

Okuldan eve döndükten sonra karnınız açsa veya kendinizi yorgun ve rahatsız hissediyorsanız ev ödevinize konsantre olmanız çok zordur. Ödevlerinizin yapmaya başlamadan önce biraz dinlenmeye ve bir şeyler yemeye vakit ayırın. Kendinizi fiziksel olarak gergin hissediyorsanız, nefes egzersizleri yaparak ve daha rahat kıyafetler giyerek rahatlamaya çalışın. Bunun için rahat pijamalar veya spor kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Günlük Çalışma Programı Oluşturun

Okuldayken tüm sorumluluklarınıza hakim olmanız zor olabilir. Kendinize uygun bir program belirlemek tüm işlerinizi daha kolay yürütebilmenize yardımcı olabilir. Ev ödeviniz için her gün belirli saatler belirleyerek programınıza olabildiğince bağlı kalın. Ayrıca, ödevlerinizi zorluk derecesine ve öncelik sırasına göre planlayıp motive edici bir günlük çalışma programı yapabilirsiniz. Diğer yandan, bir program hazırlamak ve ona uygun hareket etmek erteleme problemlerinizin de önüne geçecektir.

Bunu da Okuyabilirsin...  2020 Eczacılık Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Hedefler Belirleyin

Ev ödevleriniz ile ilgili hedefler belirlemek motive olmanıza ve ödevinizi daha yönetilebilir kabul etmenize yardımcı olabilir. Hedeflerinizden en iyi şekilde yararlanmak için belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir ve zamana bağlı hedefler olmasına dikkat edin. Ne kadar küçük olursa olsun hedeflerinizi yazın ve bir hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Belirsiz hedefler belirlemek hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir. “Bu hafta tüm ödevlerimi tamamlayacağım” demek yerine, daha spesifik olarak “Bu hafta her gün 1 saat İngilizce çalışacağım.”

Neden Okula Gittiğinizi Hatırlayın

Şu anda okulda gördüğünüz dersler ve ev ödevleriniz hakkında istekli olmasanız bile, büyük resme bakın ve kendinize bazı kişisel hedefler belirleyin. Okulda başarılı olmanın uzun vadede neler getireceğini düşünün. Örneğin, hayalinizdeki liseye ve üniversiteye girebilmek için almanız gereken iyi puanları okulda ve evde verimli çalışarak alabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, ev ödevlerinizi yaparak çok çalıştığınızı ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilmek, özgüveninizin artmasını sağlayacaktır.

En Verimli Çalıştığınız Yeri ve Zamanı Belirleyin

Bazı insanlar sabahları daha verimli çalışırken bazıları öğleden sonra veya akşamları daha verimli ve enerjik olabilirler. Ayrıca, bazı çalışma ortamları sizin daha iyi motive olmanıza yardımcı olabilir. Sizin için en iyi olanı bulmak için bazı denemeler yapabilirsiniz. Örneğin, siz sabah insanıysanız, kahvaltı yaptıktan hemen sonra ödevinizi yapmayı deneyin. Evde masanızda çalışırken dikkatiniz dağılma eğilimindeyseniz, ödevinizi kütüphane veya sessiz bir kafede yapmayı deneyin. Diğer yandan, bazı insanlar rutinlerini zaman zaman değiştirmeyi faydalı bulabiliyor. Eğer, siz de aynı rutinlerinizden sıkılmış hissederseniz, her zamankinden farklı bir zamanda çalışmayı veya yeni bir çalışma alanı bulmayı deneyin.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Ders Çalışmak İçin Motive Olmanın 12 Yolu 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Ders Çalışmak İçin Motive Olmanın 12 Yolu 1 – google play indir e1608493225897

Uygun Bir Çalışma Ortamı Hazırlayın

Çalışma ortamı, işinize odaklanma konusunda oldukça etkilidir. Ödevinizi yapmaya başlamadan önce sessiz, yeterince aydınlatılmış ve geniş bir çalışma alanı sağlayan bir yer bulun. Rahatça oturabileceğiniz ancak fazla rahat olmayan bir yer olmasına dikkat edin. Yatakta ya da rahat bir kanepede ev ödevi yaparsanız uykunuz gelebilir. Eğer evde çalışmanız gerekiyorsa, aile bireylerinin ödevinizi yaparken sessiz olmalarını rica edin.


Bunu da Okuyabilirsin...  Okul Giriş-Çıkış ve Sınıf Kapıları İçin Alınacak İsg Önlemleri

Dikkat Dağıtıcılara Karşı Önlem Alın

Telefonunuzu ve diğer dikkat dağıtıcı araçları bir kenara bırakın. Sürekli sosyal medya bildirimleri alıyorsanız ve mesajlara cevap vermek için çaba sarf ediyorsanız, ödevlerinize odaklanamazsınız. Telefonunuzu çantanızın içi veya masanızın çekmecesi gibi kolayca ulaşamayacağınız bir yere koyun. Dikkatinizi dağıtacağı için bildirimleri kapatın. Ayrıca, TV veya video yayınlarını kapatın. Eğer ödev yaparken müzik dinlemek isterseniz sözsüz müzikleri tercih edebilirsiniz.

Su ve Sağlıklı Atıştırmalıklarla Enerjinizi Artırın

Çalışırken yanınızda su ve sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Susuz kalmamak ve sağlıklı yiyecekler yemek, uyanık kalmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olabilir. Özellikle, beyin gücünüzü artırmaya yardımcı olabilecek yiyecekler tercih edin. Örneğin; ceviz, fındık, badem, kaju fıstığı ve kuru üzüm gibi kuruyemişler ile mevsime uygun taze meyveler en doğru seçim olacaktır.

Ödevlerinizi Küçük Bölümlere Ayırın

Büyük veya karmaşık ödevlerinizi aynı anda yerine getirmeye çalışırsanız zorlanabilirsiniz. Bunun yerine, ödevlerinizi daha küçük bölümlere ayırın ve her seferinde tek bölümü bitirmeye çalışın. Bu yöntem sayesinde zor görünen bir ev ödevi sizin için çok daha kolay hal gelecektir. Ayrıca, tamamladığınız her ödev için kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Her Saat Başı Mola Verin

Ara vermeden çok uzun süre çalışmak çabuk yorulmanıza ve odak noktanızı kaybetmenize neden olur. Bu nedenle, her 1 saatlik çalışmadan sonra 15’er dakikalık kısa molalar vermeyi deneyin. Bu kısa molalar, yorgun beyninize dinlenme ve yeniden şarj olma fırsatı verecektir. Molalarınız sırasında yürüyüşe çıkabilir, atıştırmalıklar yiyebilir ya da biraz uzanıp dinlenebilirsiniz.

Sıkıldığınızda Farklı Ödevlere Geçiş Yapın

Bir ödevi yaparken sıkılırsanız farklı bir ödeve geçiş yapabilirsiniz. Artık ödevinize odaklanmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız ara verin ve bir süre başka bir dersin ödevini yapmayı deneyin. Örneğin, birkaç saattir yabancı dil ödevi üzerinde çalışıyorsanız, ara verin ve matematik vs. gibi farklı bir ders üzerinde çalışmaya geçin. Fakat, aynı anda birden fazla ödevi yapmaya çalışmayın. Çoklu görev yapmaya çalışmak, odaklanmanızı bozar ve daha fazla hata yapmanıza neden olur.

Kendinizi Ödüllendirin

Ödüller güçlü birer motive edicidir. Bu nedenle ödev sonrasında kendinizi ödüllendirmek iyi bir motivasyon kaynağıdır. Ödüllerinizin çok büyük olması gerekmez. Ödevinizi tamamladıktan sonra 5 dakikalık komik bir video izlemek bile güzel bir ödül olabilir. Daha büyük başarılar için kendinize daha büyük ödüller verebilirsiniz. Örneğin, çok kapsamlı bir ödevi bitirdikten sonra, bir arkadaşınızla dışarıda yemek yemeye gidebilirsiniz.

Siz de yukarıdaki adımları takip ederek ve kendinize uygun yöntemler deneyerek ödev yapmayı sıkıcı bir aktivite olmaktan çıkarabilirsiniz.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu